Historické kalendárium

pro týden od 9. do 15. prosince

10. prosince 2004

Dne 10. prosince 2004 přebral z rukou Evžena Tošenovského Richard Sobotka Cenu hejtmana pro autory děl literárních, publicistických, zpravodajských a dalších, které přispívají k poznání problémů občanů se zdravotním postižením a podporují myšlenku jejich společenské integrace za svou knihu Bezruký Frantík, která přibližuje osudy Františka Filipa (1904-1957), který se narodil bez obou horních končetin. Čestné uznání poté z rukou hejtmana moravskoslezského kraje obdržel Milan Švihálek za dílo Štěstí jménem Zuzanka.

12. prosince 2001

Dne 12. prosince 2001 se uskutečnilo 23. zasedání Zastupitelstva města Ostravy, jehož hlavním bodem bylo projednání a schválení rozpočtu statutárního města Ostravy pro rok 2002. Mezi nejvýznamnějšími investicemi města pro rok 2002 byly stavby radiodiagnostického pavilonu Městské nemocnice Ostrava, nového pavilonu na výstavišti Černá louka, kolektoru v centru Ostravy, Střediska správních činností či pavilonu slonu v ostravské zoologické zahradě. Investice v roce 2002 směřovaly také do průmyslových zón v Mošnově a Hrabové. Zastupitelé dále na zasedání odsouhlasili záměr koupit Dům kultury Vítkovic.

14. prosince 1996

Dne 14. prosince 1996 se po šestnácti letech vrátila na ostravské jeviště opera Giuseppe Verdiho Don Carlos. Operní soubor Národního divadla moravskoslezského ji nastudoval pod vedením hostujícího předního operního režiséra Ladislava Štorse a v Ostravě působícího italského dirigenta Paola Gatta. Titulní roli Dona Carlose ztvárnil sólista opery Národního divadla v Brně Ivan Popov a roli Alžběty z Valois Eva Dřízgová.

Zpracoval Archiv města Ostravy