Historické kalendárium

pro týden od 28. října do 3. listopadu

28. říjen 1947

Dne 28. 10. 1947 byl slavnostně otevřen zimní stadion Josefa Kotase hokejovou exhibicí Čechy – Morava. Utkání na ne zcela ještě dokončených tribunách tehdy sledovalo zhruba 9000 diváků. Tento moderní stadion s umělou ledovou plochou byl jako první v Československu v roce 1955 zastřešen. Kromě pravidelných  hokejových utkání hostil v roce 1952 mistrovství Československa v krasobruslení a o sedm let později mistrovství světa v ledním hokeji. V roce 1981 zde na domácí půdě získal klub HC Vítkovice (dnes HC Vítkovice Ridera) svůj zatím poslední mistrovský titul v domácí lize. Poslední zápas se na stadionu hrál v roce 1989. V roce 1993 byl uzavřen a od té doby chátral. Teprve v roce 2004 byl zbořen, aby ustoupil mimoúrovňové ostravské křižovatce. 

29. říjen 1995

Dne 29. 10. 1995 zemřel v Jeseníku historik a archivář Rudolf Zuber (narodil se 23. 1. 1912 ve Vítkovicích). Po studiích na reformním reálném gymnáziu v Přívoze, teologické fakultě v Olomouci a filozofických fakultách Masarykovy univerzity v Brně a Univerzity Karlovy učil na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži a v letech 1947–1952 vedl tamní arcibiskupský archiv a knihovnu. V roce 1952 musel ukončit činnost v archivu a nové působiště našel v zemědělsko-lesnickém archivu v Javorníku ve Slezsku. Od roku 1960 až do penzionování v roce 1977 působil v Okresním archivu v Šumperku. V uvedeném roce 1977 byl Státní bezpečností nařčen ze špionáže pro Vatikán, vykonstruované obvinění se nakonec podařilo vyvrátit. Nejrozsáhlejší část své vědecké práce věnoval historii a vlastivědě Slezska, zvláště Jesenicka. 

1. listopad 1918

Do 1. 11. 1918 se podařilo setníku Václavu Běhalovi, který byl jmenován Okresním národním výborem v Moravské Ostravě (ustaven 29. 10. 1918) velitelem vojenské posádky ve městě, bez jediného výstřelu obsadit všechny důležité úřady, průmyslové podniky a nádraží. Dále odzbrojil silnou třítisícovou vojenskou posádku pod vedením generálů Naumanna a Brandstettera, která mohla kdykoliv zasáhnou a zvrátit chod událostí. V Běhal později na převrat vzpomínal: „Do páté hodiny ranní byla celá ostravská posádka bez jediného výstřelu odzbrojena a rozvalena. Nebylo již rakouské vojenské organizace v Moravské Ostravě, nebylo uspořádaných čet, ni oddílů, nebylo mužstva, ježto se mnozí hned po odzbrojení vzdálili a nevrátili se již, nebylo kázně, ni řádu, kdysi tak obávaného. Nebylo také nadřízených, a velitelů, zbyli pouze generálové bez vojska, kteří se nemohli dorozuměti, ježto jsme obsadili na počátku své akce poštovní úřad a tam v prvé řadě telegraf a telefon.“ 

Foto:

Zimní stadion Josefa Kotase se nacházel v blízkosti dnešní železniční stanice Ostrava - Stodolní u bývalé sladovny na křižovatce ulic Českobratrská a Cingrova. 

Připravil Archiv města Ostravy