Historické kalendárium

pro týden od 23. do 29. září

26. září 1999

Slavnostní premiérou hry Strakonický dudák J. K. Tyla otevřeli loutkoherci zcela novou budovu Divadla loutek na Černé louce. Stavba je dvoupodlažní a má oválný půdorys. Vstupní část je odlehčena sklem a velkými průhledy do foyer. Hlediště nabízí 176 míst pro diváky. Před budovou se nachází pět gigantických dřevěných loutek autora Tomáše Volkmera: Kašpar, Král, Královna, Anděl a Ďábel. Členové divadla se symbolicky přestěhovali do nového působiště na dvoukolové dřevěné káře. Na cestě ze starého divadla na Masarykově náměstí je provázelo několik desítek lidí, před novou budovou je čekal další zástup, v němž nechyběli ostravští zastupitelé a primátor města E. Tošenovský. Ten spolu s ředitelkou divadla Jarmilou Hájkovou nové Divadlo loutek slavnostně otevřel. 

27. září 1911

Dne 27. září 1911 se narodil v Praze dirigent Rudolf Vašata. V letech 1937–1949 působil jako dirigent Národního divadla v Praze. V roce 1949 se stal šéfem opery Státního divadla v Ostravě a v této funkci působil do roku 1956. V Ostravě uvedl 20 premiér oper, jejímiž autory byli mj. W. A. Mozart, Bedřich Smetana, Leoš Janáček nebo Petr Iljič Čajkovský, jehož operu Čarodějka uvedl R. Vašata v Ostravě vůbec poprvé v českých zemích. V roce 1953 založil Ostravský komorní orchestr. Po odchodu z Ostravy se navrátil do pražského Národního divadla a v letech 1960–1971 působil jako šéf opery Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Poté opět nastoupil na místo dirigenta opery pražského Národního divadla, které vykonával do roku 1973. Rudolf Vašata zemřel v Praze 8. června 1982. 

28. září 1934

Na budově sanatoria dr. L. Kleina v Moravské Ostravě na Hornopolní ulici byla odhalena pamětní deska hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi, který tam 12. srpna 1928 zemřel. Pietní slavnost byla zahájena sborem Sláva Tobě, v provedení mužského sboru Národního divadla moravskoslezského. O Janáčkově významu a jeho tvorbě pak promluvili předseda Janáčkovy společnosti, šéf opery ostravského divadla Jaroslav Vogel, místopředseda této společnosti J. Kunc z Brna a starosta Moravské Ostravy Jan Prokeš. O odhalení pamětní desky se zasloužil Kruh přátel vážné hudby v Moravské Ostravě. V současnosti je umístěna v interiéru budovy (dnes ředitelství nemocnice).

 Popisky k fotografiím:

1) Pamětní deska Leoši Janáčkovi v interiéru ředitelství Městské nemocnice Ostrava.

2) Nová budova Divadla loutek Ostrava dokončená v roce 1999.

Zpracoval Archiv města Ostravy