Historické kalendárium

pro týden od 16. do 22. září

16. září 1932

Dne 16. září 1932 byl ustaven Klub přátel moderní kultury v Moravské Ostravě, který byl sekcí Kulturní rady pro širší Ostravsko. V listopadu téhož roku zahájil činnost. Jeho cílem byla propagace nových uměleckých směrů především v literární oblasti. Na počátku sdružoval pouze několik osobností mj. režiséra Jana Škodu, výtvarníka Jana Sládka, spisovatele Zdeňka Bára, historika a archiváře Leopolda Peřicha. Časem přibylo několik dalších představitelů kulturního života, klub však neměl nikdy velkou členskou základnu. Jeho činnost spočívala především v pořádání večerů poezie a veřejného čtení, ve kterých účinkovali herci Národního divadla moravskoslezského. Akce se konaly v prostorách Domu umění nebo v divadle. Poslední z nich byla vernisáž kreseb a karikatur Adolfa Hoffmeistra a Antonína Pelce 11. září 1937. 

16. září 1998

Světovou premiéru pohádkového muzikálu na ledě – Mrazík, jehož autory byli hudební skladatel Boris Urbánek, který zpracoval původní hudbu ze stejnojmenného sovětského filmu, a textaři Jiří Sedláček a K. M. Walló, zhlédlo 16. září 1998 ve vyprodané hale Paláce kultury a sportu Vítkovice (dnes Ostravar Aréna) 10 000 diváků. Režisér a scénárista Jindřich Šimek do rolí Nastěnky a Ivánka obsadil trojnásobné mistry světa v krasobruslení sportovních dvojic Radku Kovaříkovou a René Novotného, jimž hlasy propůjčili Iveta Bartošová a Karel Gott. V dalších rolích se představili například Martin Dejdar a Věra Špinarová. Úspěšná premiéra byla zakončena ohňostrojem. 

19. září 1924

V Moravské Ostravě se narodil 19. září 1924 flétnista a pedagog Václav Žilka. V době nacistické okupace se zapojil do odbojové činnosti. V roce 1973 založil na plzeňské konzervatoři soubor Collegium di flauti. Václav Žilka byl významným popularizátorem hry na flétnu, kterou propagoval také jako léčebný prostředek (program Léčebná píšťalka). V letech 1976 až 2003 pořádal každoroční výchovné programy s názvem Dřevěná píšťalka. Známé byly jeho programy v televizi (Veselé pískání) a rozhlase (Veselé pískání – zdravé dýchání). Od roku 1980 byl předsedou sekce Léčivá píšťalka při České hudební společnosti. Václav Žilka se věnoval také koncertní a dirigentské činnosti. Vystoupil v řadě zemí a byl rovněž autorem několika knih a mnoha článků v odborném i denním tisku. Zemřel 13. dubna 2007 v Praze. 

Foto:

Zpráva v deníku Nová Svoboda z 17. 9. 1998 o premiéře muzikálu  na ledě Mrazík 

Zpracoval Archiv města Ostravy