Historické kalendárium

pro týden od 22. do 28. dubna

23. 4. 1939

V neděli 23. dubna 1939 zemřel v Moravské Ostravě JUDr. Rudolf Matouš. Tento rodák ze Smidar u Hradce Králové přišel na Ostravsko v listopadu 1894 a záhy se zapojil do zdejšího spolkového a hudebního života, o jehož rozvoj se významně zasloužil. Aktivně se angažoval zejména v moravskoostravském pěveckém spolku Lumír, jehož předsedou byl v roce 1904 zvolen a zůstal jím až do své smrti v roce 1939. Činnost spolku sám podporoval také finančně. Díky své dobré znalosti cizích jazyků se po roce 1918 uplatnil i v diplomatických službách; dlouhá léta zastával funkci francouzského honorárního konzula, a to až do září 1938, kdy na protest proti postoji Francie, která odmítla Československo podpořit proti nacistickému Německu, na svůj úřad rezignoval.

 

24. 4. 1940

Ve dnech 24. až 25. dubna 1940 vystoupil před zcela zaplněným divadelním sálem Národního domu v Moravské Ostravě známý orchestrální soubor Melody Boys zpěváka a hudebního skladatele Rudolfa Antonína Dvorského. V tíživé atmosféře nacistické okupace byl jazzový koncert naprosto výjimečnou událostí a není divu, že se setkal s obrovským zájmem publika, zejména ostravské mládeže, která prý doslova oblehla divadelní pokladnu v honbě za vstupenkami.

 

27. 4. 1998

V časných ranních hodinách dne 27. 4. 1998 vybuchla na tramvajové zastávce Náměstí republiky v Moravské Ostravě časovaná bomba ukrytá v odpadkovém koši a vážně zranila tři cestující. Jak se později ukázalo, pachatelem byl již jednou trestaný muž z Karvinska, který svůj čin zopakoval obdobným způsobem ještě v září téhož roku u kostela sv. Jiljí v Praze, kdy byli zranění dva zahraniční turisté. Hrozbou dalších pumových útoků se pokoušel vydírat policii, jeho záměrem bylo získat takto až sedm milionů korun. Policie ho však dopadla už v následujícím roce a Městským soudem v Praze byl odsouzen k patnáctiletému trestu odnětí svobody.

 

fota:

JUDr. Rudolf Matouš (fotografie z výroční publikace 75 let pěveckého souboru Lumír v Ostravě 1881–1956, Ostrava 1958).

 Zastávka na náměstí Republiky koncem 90. let 20. století.