Historické kalendárium

pro týden od 3. do 9. prosince

3. prosinec 1907

Tento den přišlo šest podnapilých mladíků do nevěstince Františky Rybákové v Přívoze, kde se s jistou nevěstkou dostali do hádky, tak že z toho povstala hotová bitka. Ve zprávě otištěné v ostravských novinách Duchu času pod titulkem Bombardování pověstného přívozského nevěstince se dále dočteme: „V chodbě nalézalo se malířské náčiní jistého mistra, který tam maluje. Načiní bylo rozmetáno, barvy vylity, okna rozbita, výplně ve dveřích vyraženy, svodní roury vytáhány a rozbity. Několik osob bylo poraněno. Při dostavení se četnictva dva z pachatelů utekli, čtyři byli však zatčeni a dodáni c. k. okresnímu soudu. Mladíci tito jsou syny z lepších německých kruhů z Vítkovic.“

7. prosinec 1908

Dne 7. prosince byl v areálu moravskoostravské městské nemocnice na Fifejdách otevřen tuberkulózní pavilon o 20 lůžkách. Jednalo se o malou přízemní nepodsklepenou budovu, která byla postavena v rámci rozšíření tehdejší Veřejné nemocnice císaře Františka Josefa v Moravské Ostravě. Počet osob léčených na tuberkulózu plic se pohyboval v letech 1910–1914 průměrně kolem 250 nemocných za rok, z nich bohužel více než polovina pacientů na toto onemocnění v nemocnici zemřela. 

9. prosinec 1921

Dne 9. prosince 1921 se v Ostravě narodila Věra Stolaříková. Po maturitě na ostravském gymnáziu pracovala jako knihovnice v městské knihovně v Ostravě. Podílela se na ostravském kulturním životě. Spolu se svými přáteli pořádala literární a hudební večery v Domě umění. Věnovala se také vlastní literární tvorbě a přispívala do kulturních rubrik novin. Její povídky zachycovaly atmosféru Ostravy a obsahově byly zaměřeny na citové konflikty mladých lidí. Předčasná smrt dne 3. 10. 1944 jí zabránila ve zpracování generačního románu, na který se připravovala. K vydání její literární pozůstalosti došlo až v r. 1991, kdy vyšla sbírka próz pod názvem Pole slunečnic.