Historické kalendárium

pro týden od 6. srpna do 12. srpna

6. srpen 1891

Dne 6. 8. 1891 byl položen základní kámen budovy nové střelnice moravskoostravského střeleckého spolku, která stála přibližně v místech, kde je dnes budova Nové radnice. Ke slavnostnímu otevření došlo o rok později, v srpnu 1892. Stavbou a střeleckým zařízením se řadila k nejmodernějším v rakousko-uherské monarchii. Kromě střeleckých drah o délce 175 a 300 m se zde nacházela restaurace, prostor pro uvítání střelců, slavnostní sál či kuželna. Jednou z velkých akcí, konaných v těchto prostorách, byla v roce 1896 VI. moravská zemská střelba, které se zúčastnilo 258 střelců. Záštitu převzal rakouský arcivévoda Rainer a nejlepším střelcům byly rozděleny zlaté a stříbrné poháry a pamětní medaile vydané moravskoostravským střeleckým spolkem.

8. srpen 1885

Dne 8. 8. 1885 se narodil ve Vlčkovicích (okr. Příbram) Jaroslav Genttner, herec ostravského divadla (zemřel 27. 10. 1953 v Ostravě). Své první divadelní vystoupení absolvoval v roce 1904 s divadelní společností F. K. Štětky v hostinci U koule v Mariánských Horách. V roce 1920 získal angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Moravské Ostravě, kde nepočítaje dvě krátká odskočení do Prahy, vydržel až do předčasného odchodu do hereckého důchodu v roce 1935. Na ostravské scéně vytvořil řadu velkých postav, pro které mu náleží významné místo v řadě herců ostravské činohry. Největšího úspěchu dosáhl v Shakespearově Kupci benátském.

12. srpen 1934

Fotbalové mužstvo SK Slezská nastoupilo 12. 8. 1934 poprvé na nově vybudovaném škvárovém hřišti na Staré střelnici. Bylo vystavěno v místech zrušeného parku, protože původní hřiště na Kamenci (dnes zde stojí ZŠ Bohumínská) již nevyhovovalo. Soupeřem SK Slezská byl německý klub DSV Troppau a zápas skončil remízou 2:2. Koncem roku 1934 bylo hřiště oploceno a zřízena krytá 25 m dlouhá dřevěná tribuna. Kuriozitou bylo, že nad hřištěm vedla lanová dráha spojující Koksovnu Karolina v Moravské Ostravě s dolem Terezie ve Slezské Ostravě. Hřiště sloužilo až do roku 1959, kdy nástupce SK Slezská - Baník Ostrava - přesídlil na nově postavený stadion Bazaly.

Zpracoval Archiv města Ostravy