Historické kalendárium

pro týden od 30. července do 5. srpna

2. srpna 1980

Dne 2. srpna 1980 získal na XXII. letních olympijských hrách v Moskvě fotbalový reprezentační výběr ČSSR po vítězství 1:0 ve finálovém zápase nad Německou demokratickou republikou zlaté medaile. V 17členném čs. týmu tehdy bylo celkem pět hráčů Baníku Ostrava: Verner Lička, Petr Němec, Libor Radimec, Zdeněk Rygel a Zdeněk Šreiner. Tento fakt dokumentoval mimořádně úspěšnou éru Baníku, kterou měl na přelomu 70. a 80. let 20. století pod vedením legendárního trenéra Evžena Hadamczika, jenž s klubem vybojoval dva mistrovské tituly, a zdárně se také prezentoval v evropských pohárových soutěžích.

4. srpna 1891

Dne 4. srpna 1891 uspořádal Měšťanský střelecký spolek v Moravské Ostravě poslední střeleckou soutěž tzv. královskou střelbu na Staré střelnici na pravém břehu řeky Ostravice. Dnes se přibližně na tomto místě, asi 100 metrů před mostem M. Sýkory, nachází objekty firmy AT Computers. Stálé nebezpečí povodňových záplav a rozšiřování průmyslových závodů v okolí střelnice donutily spolek k jejímu přeložení na vhodnější místo. Po jednání s městem Moravskou Ostravou bylo rozhodnuto postavit novou střelnici na levém břehu řeky Ostravice na tzv. Cinglu v místech dnešní Nové radnice.

4. srpna 1982

Dne 4. srpna 1982 zemřel v Ostravě prozaik, autor knih pro děti, rozhlasových her a televizních scénářů František Čečetka. Narodil se ve městě Luže v okrese Chrudim 16. ledna 1917. Vystudoval Učitelský ústav v Litomyšli a poté učil na několika základních školách na severní Moravě a ve Slezsku. Od roku 1972 do roku 1978 byl ředitelem ostravského nakladatelství Profil. Ve své tvorbě pro dospělé čtenáře ovlivněné vesnickým prostředím, ve kterém jako učitel působil, zobrazoval zejména socialistické proměny venkova. Spolupracoval také s rozhlasem a televizí, ale nejznámější je jako autor knih pro děti a mládež. Mnohé jeho pohádky a povídky jsou však zatíženy ideologií a vyznívají jako politické agitky.

Popisek:

1) Zpráva v Ostravském večerníku o příletu fotbalistů Baníku Ostrava, kteří byli členy vítězného týmu na olympijském fotbalovém turnaji v Moskvě, na letiště v Mošnově 4. 8. 1980.

2) Restaurace na Staré střelnici kolem roku 1900.