Historické kalendárium

pro týden od 22. ledna do 28. ledna

23. leden 1938

Dne 23. ledna 1938 se ve Skalici (okr. Frýdek-Místek) narodil hokejista a sportovní novinář Josef Mikoláš. Vyučil se horníkem a pracoval na různých ostravských šachtách. Od roku 1956 hrál lední hokej za TJ VŽKG Ostrava (dnes HC Vítkovice Ridera). V letech 1965–1968 působil v Chomutově, pak se vrátil do Vítkovic. Patřil k brankářům, kteří chytali s nekrytou hlavou, proto byla jeho tvář poznamenána četnými zraněními a proto také při zavedení masky jako povinné součásti výstroje raději ukončil roku 1970 aktivní kariéru. Ve své době byl jedním z neúspěšnějších čs. sportovců: mistr Evropy a vicemistr světa 1961, bronzový medailista ze světového šampionátu 1963. Od počátku 70. let se věnoval práci novináře v redakci Nové svobody, později Čs. sportu. Od roku 1990 vedl sportovní oddělení Moravskoslezského dne. Zemřel 20. března 2015 v Nížebohách (m. č. Budyně nad Ohří, okr. Litoměřice).

23. leden 1978

V prostorách Divadla Petra Bezruče v Domě kultury pracujících Vítkovic se 23. ledna 1978 uskutečnil premiérový koncert rockové skupiny Citron, kterou tehdy pod vedením baskytaristy Petra Michalíka tvořili zpěvák Vladimír Kubala, klávesista Antonín Bajgar, kytarista Jiří Schmutz a bubeník Miloslav Tutsch. Skupina se v době tuhé normalizace stala šestým profesionálním souborem v Ostravě. Ještě roku 1978 vydala svůj první singl a rychle si získávala popularitu. V roce 1981 natáčela v ostravském studiu Čs. rozhlasu první album nazvané Obratník raka. Komunistickým cenzorům se však znelíbil textař Pavel Vrba, a tak byl celý náklad české verze desky stornován. Deprimující střet s politickým režimem přivodil téměř zánik kapely. Ta pak pokračovala v činnosti ve značně pozměněné sestavě a Citron se stal důležitým impulzem pro rozvoj předlistopadové ostravské rockové scény.

25. leden 1948

Před zaplněným hledištěm Divadla mladých v Ostravě pronesl 25. ledna 1948 svůj téměř dvouhodinový projev šéfredaktor časopisu Obzory Pavel Tigrid. Mimo jiné v něm kritizoval nedemokratické praktiky komunistů usilujících o uchopení moci ve státě, zdůrazňoval význam svobodných voleb i odpovědnost rozhodování voličů a upozorňoval na skutečnost, že komunistická strana, která vždy ostře stála proti fašismu a nacismu, se sama začínala ve svém konání těmto totalitním hnutím nebezpečně přibližovat. O pouhý měsíc později odešel Pavel Tigrid jen se štěstím do emigrace, jeho žena Ivana byla v Československu čtvrtroku vězněna a po propuštění musela ilegálně překročit hranice, aby se dostala za svým mužem do Německa. Do vlasti se mohli vrátit až po dlouhých čtyřiceti letech. Jméno Pavla Tigrida (1917–2003) nosí od roku 2005 Jazykové gymnázium v Ostravě-Porubě.

Popisek k fotu:

Hokejový brankář Josef Mikoláš na snímku ze sezony 1960/1961.

Připravil Archiv města Ostravy