Historické kalendárium

pro týden od 8. ledna do 14. ledna

8. leden 2000

Dne 8. ledna 2000 zemřel v Ostravě-Porubě sochař, zasloužilý umělec Antonín Ivanský. Narodil se v Přívoze 4. 7. 1910 v rodině železničního zřízence Antonína Iwańského, původem z Haliče. Vystudoval Státní odbornou školu pro zpracování dřeva v Chrudimi a Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kde absolvoval v roce 1936 v ateliéru Josefa Mařatky. Po studiích se vrátil do Moravské Ostravy, věnoval se především komorní plastice, náležející do sociálního proudu českého sochařství (postavy dělníků, horníků). Byl členem Moravskoslezského sdružení výtvarných umělců. Po válce se přiklonil k tvorbě poplatné dobovým požadavkům a po nástupu normalizace i politické objednávce (dnes odstraněná pamětní deska J. Dimitrova či socha V. I. Lenina). V ulicích Ostravy se nachází řada jeho plastik, např. Horník na Sokolské třídě, Hutník na Alšově náměstí nebo Mladý havíř a alegorie Úrody a Vinobraní v prvním porubském obvodu.

10.–11. leden 1919

Ve dnech 10. a 11. ledna 1919 navštívil Ostravsko František Staněk, ministr veřejných prací za agrární stranu ve vládě Karla Kramáře. Jednalo se o vůbec první návštěvu vrcholného vládního představitele v Ostravě po vzniku Československa. Po poradách a jednáních v Moravské Ostravě 10. 1. se ministr dopoledne následujícího dne přesunul do sousední Polské Ostravy, kde se na radnici setkal s místopředsedou Zemského národního výboru pro Slezsko Ferdinandem Pelcem a starostou Janem Poppe. Ti po něm požadovali, aby vláda co nejenergičtěji zakročila v otázce Těšínska a vojensky jej obsadila. Návštěvu ministr zakončil v Moravské Ostravě, kde v divadelním sále Národního domu předstoupil před důvěrníky ostravských horníků, s nimiž jednal za účasti poslanců Jana Prokeše a Petra Cingra o důležitosti uhelné těžby pro životaschopnost samostatné republiky.

14. leden 1948

Dne 14. 1. 1948 přijal primátor Josef Kotas v Nové radnici fotbalový tým SK Slezská Ostrava, který se krátce předtím vrátil z úspěšného turné ve Francii a Alžíru, a ocenil tak výkony ostravských sportovců a jejich přínos pro propagaci města. Slezská se v rámci svého zájezdu utkala ve Francii s klubem AS Miramas, v Alžíru pak s místním AS Saint-Eugène a švýcarským Young Fellows Zürich. Na zpáteční cestě hostovala na hřišti francouzského Olympique Lyon. Ve všech sehraných zápasech Slezská zvítězila a významně přispěla k popularizaci čs. kopané v zahraničí. Mužstvo vedené trenérem Františkem Kuchynkou tehdy tvořili Vladimír Bouzek, Ľudovít Dubovský, Oldřich Foldyna, Emil Krischke, Jiří Křižák, Bohumír Marynčák, Alois Pščolka, Karel Radimec, Ladislav Reček, Svatopluk Schäfer, Zdeněk Šajer a další.

Popisek k ilustraci:

Socha Dívky s holubicí (Mír) od Antonína Ivanského, nacházející se u obchodního domu Laso v centru Ostravy, vznikla v roce 1986.

Připravil Archiv města Ostravy