Historické kalendárium

pro týden od 18. prosince do 24. prosince

19. prosinec 1948

Poté co byl elektrifikován úsek z Kyjovic do Vřesiny, kde dosud museli cestující přestupovat na soupravu taženou parní lokomotivou, byla 19. prosince 1948 zahájena elektrická tramvajová doprava na celé trati z Ostravy do Kyjovic. Od zastávky u Sýkorova mostu v Moravské Ostravě tak bylo možno dojet po trati dlouhé přes 13 km bez přesedání až do Kyjovic za 69 minut.

21. prosinec 1971

Dne 21. prosince 1971 byl v porubské kancelářské budově Ústavu výpočetní techniky pozemního stavitelství, přezdívané Černá perla, slavnostně uveden do provozu počítač Tesla 270, první svého druhu v Ostravě. Zařízení zabralo celé jedno podlaží a jeho montáž trvala devět měsíců. Úkolem nového stroje bylo především zpracování mzdové agendy a výpočty výrobních kalkulací, zároveň měl nahradit starší sovětský počítač typu Minsk. Na svou dobu představovalo zprovoznění tohoto stroje obrovský pokrok, byť samozřejmě jeho výkon, nehledě na značné rozměry, byl ve srovnání s dnešními osobními počítači naprosto zanedbatelný.

21. prosinec 1979

V pátek 21. prosince 1979 proběhla demolice původního televizního vysílače v Hošťálkovicích, který byl vybudován v roce 1955 jako druhý v ČSR (po pražském Petřínu). Nahradila ho moderní, 186 metrů vysoká televizní věž, uvedená do provozu již o týden dříve, která významně zlepšila příjem televizního signálu na Ostravsku.

Popisek k ilustraci:

Kancelářská budova přezdívaná Černá perla v 70. letech 20. století.

Připravil Archiv města Ostravy