Historické kalendárium

pro týden od 20. února do 26. února

21. únor 1932

Dne 20. 2. 1932 bylo v Moravské Ostravě na kluzišti u městských jatek zahájeno mistrovství Československa v krasobruslení, jehož se zúčastnili i závodníci ze zahraničí. Zatímco první den byl vyhrazen dorostencům a po ukončení programu byl na kluzišti uspořádán ohňostroj s lampionovým průvodem, konaly se druhý den hlavní závody. Titul mistra obhájil již potřetí třinecký rodák Josef Slíva, sportovec, který ČSR reprezentoval i na prvních zimních olympijských hrách v Chamonix v roce 1924, kde se umístil jako čtvrtý.

22. únor 1934

Polední ostravský deník přinesl dne 22. 2. 1934 článek o zkouškách nového vynálezu, „který má sloužiti k zlepšení dopravnictví a zejména má nahraditi dopravního strážníka na křižovatkách“ v Moravské Ostravě. Nejednalo se však o žádné semafory, nýbrž o soustavu vypuklých zrcadel, v nichž měl řidič vidět všechna vozidla, přijíždějící na křižovatku z ostatních směrů. Šlo tedy o jakési předchůdce dnešních dopravních zrcadel, která slouží ke zlepšení přehledu a zvýšení bezpečnosti na komunikacích.

24. únor 1896

Dne 24. 2. 1896 byla na ostravských dolech zahájena stávka, kterou inicioval a vedl sociálně demokratický politik Petr Cingr. Jejím cílem bylo zavedení týdenních výplat pro horníky, což mělo zamezit jejich rostoucímu zadlužování. Stávka skončila po čtyřech týdnech kompromisní dohodou, v nichž majitelé dolů přislíbili horníkům výplaty čtrnáctidenní.

Popisek k ilustraci:
Kluziště u jatek sloužilo v létě rovněž jako tenisový kurt (stav před rokem 1918).

Připravil Archiv města Ostravy