Historické kalendárium

pro týden od 13. února do 19. února

15. únor 1861

V obci Troubky u Přerova se dne 15. 2. 1861 narodil pokrokový kněz Fabián Gregárek. Po absolvování přerovského gymnázia vystudoval teologii v Olomouci a v roce 1885 byl vysvěcen na kněze. V roce 1893 se stal farářem ve Staré Bělé a působil zde po celý zbytek svého života. Aktivně se účastnil spolkového života, byl i dlouholetým členem obecního výboru. Jako nadšený přívrženec všech technických novot se zasadil o vybudování vodovodu, elektrifikaci a telefonizaci obce, sám se stal prvním majitelem osobního auta ve Staré Bělé (1907) a jedním z prvních automobilistů na Ostravsku. Zemřel 25. 1. 1955 v ostravské městské nemocnici. Jedna z ulic ve Staré Bělé dodnes nese jeho jméno.

17. únor 1946

Ve dnech 16.–17. 2. 1946 navštívil severní Moravu a Slezsko tehdejší ministr spravedlnosti za Československou stranu národně socialistickou Prokop Drtina, který za války působil v londýnském exilu jako komentátor českého rozhlasu pod pseudonymem „Pavel Svatý“. Do Moravské Ostravy dorazil v neděli 17. 2. v dopoledních hodinách a za velkého zájmu publika pronesl v kině Kosmos (dnešní Vesmír) přednášku o aktuálních problémech. Vyslovil se pro vedení vyvážené zahraniční politiky, v níž by nebyl upřednostňován východ ani západ, a proti nekritickému přejímání cizích vzorů, čímž narážel především na komunistickou stranu a její slepý obdiv k SSSR.

18. únor 1997

Na veletrhu Styl v Brně, v 1. ročníku soutěže Obchod roku na českém a slovenském textilním trhu, obdržel ostravský Módní dům Ostravica - Textilia, a. s., prestižní cenu Zlaté ramínko. Ocenění svědčilo o úspěchu, jakým se tento slavný obchodní dům dokázal vypořádat se změnou ekonomických podmínek a udržet si své zákazníky i v podmínkách tržní konkurence.

Již o tři roky později však úspěšná éra módního domu skončila; poté, co se novým majitelem stal podnikatel Kamil Kolek, došlo při provádění nepovolených stavebních úprav ke zřícení stropů a k narušení statiky starší části objektu a touto havárií započalo jeho dlouholeté chátrání.

Popisky k ilustracím:
Farář Fabián Gregárek se svým osobním vozem.
Pozvánka na přednášku Prokopa Drtiny z novin Nové slovo, 17. 2. 1946.
Obchodní dům Ostravica-Textilia v roce 1997.

Připravil Archiv města Ostravy