Historické kalendárium

pro týden od 10. října do 16. října

10. říjen 1959

Dne 10. 10. 1959 již po osmé za čtyřicet let existence ostravského divadla nastudoval soubor opery zpěvohru Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. V nové premiéře ji uvedl v hudebním nastudování šéfa opery Bohumila Gregora, pod režijní taktovkou Ilji Hylase  a v choreografii Emericha Gabzdyla. V hlavních rolích Jeníka a Mařenky vystoupili jako host vítkovický rodák a sólista Národního divadla v Praze Beno Blachut a Milada Šafránková. Za své výkony na divadelních prknech sklidili bouřlivé ovace diváků.

14. říjen 1943

Dne 14. 10. 1943 zemřel v Ostravě malíř Alois Zapletal. Rodák z Kroměříže (30. 7. 1886) získal díky svému nadání státní stipendium. V roce 1908 byl přijat na Umělecko-průmyslovou školu ve Vídni ke studiu figurální malby u prof. Antona von Kennera. Po dvou letech přešel k prof. Bertoldu Löfflerovi. Po ukončení studií (1912) se usadil v Ostravě. Specializoval se na malby oltářních obrazů a výzdobu sakrálních staveb  (Mariánské Hory, Kroměříž, Slezské Rudoltice aj.), vedle toho maloval i starou Ostravu a život lidí na periferii (Ostravská trilogie, Ostravská madona). Byl uznávaným portrétistou, vytvořil podobizny řady osobností. V touze po zdokonalení výtvarného projevu podnikl studijní cesty do Německa, Francie, Švýcarska, Polska a Anglie. Byl zakládajícím členem a dlouholetým místopředsedou Moravskoslezského sdružení výtvarných umělců. Rovněž vyučoval na živnostenské škole v Mariánských Horách. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Galerie výtvarných umění v Ostravě (např. Strážní domek, Podzim na Těšínsku) a v soukromých sbírkách.

16. říjen 1959

Dne 16. 10. 1959 byl zahájen civilní provoz na letišti v Mošnově u Ostravy, stalo se tak příletem sovětského proudového letounu TU-104A. Současně sem byl přenesen veškerý provoz z již nevyhovujícího letiště v Ostravě-Hrabůvce, nacházejícího se přímo v městské aglomeraci. Nové letiště bylo vybaveno nejmodernější zabezpečovací technikou a mohly z něj startovat všechny typy letadel. Denně odlétalo šest až sedm letadel do Prahy a jedno do Košic. Dopravní spojení s dalšími 72 městy zajišťovalo Aerotaxi. Koncem sedmdesátých let byla rozšířena a upravena odbavovací hala.

Od 1. 7. 2004 letiště nese jméno Leoše Janáčka a je ve vlastnictví Moravskoslezského kraje. Od dubna 2015 je dostupné také po železnici, vlaková zastávka s moderním nástupištěm má název Mošnov, Ostrava airport.

Popisek k ilustraci:
Inzerát z deníku Nová svoboda z roku 1959 propagující letiště v Mošnově u Ostravy.

Připravil Archiv města Ostravy