Historické kalendárium

pro týden od 17. srpna do 23. srpna

17. srpen 1809

Dne 17. 8. 1809 nastoupil do funkce městského ranhojiče v Moravské Ostravě František Streibel z Opavy.  Jako absolvent lékařské fakulty ve Vídni dosáhl hodnosti magistra chirurgie a porodníka a byl tak prvním městským ranhojičem s nejvyšší kvalifikací. Byl zřejmě velmi oblíbeným lékařem a váženým měšťanem, neboť v letech 1823–1830 vykonával funkci purkmistra města. Své ranhojičské povinnosti rozšířil na vlastní žádost ještě o očkování proti neštovicím, dosud nikdo očkování na Ostravsku neprováděl. Streibel zažádal krajský úřad o povolení, které mu bylo v dubnu 1810 uděleno. Rozsah územní působnosti ostravského ranhojiče byl značný. Kromě Moravské Ostravy a jejich poddanských vsí dojížděl i do většiny sousedních moravských a slezských panství.

19. srpen 1934

Dne 19. 8. 1934 proběhlo slavnostní otevření nového hřiště fotbalového klubu SK Slezská Ostrava na Staré střelnici. Nechyběly proslovy veřejných a sportovních činitelů, slavnostní průvod sportovních klubů a konečně první zápasy. Před druhým zápasem se objevilo nad hřištěm letadlo, které shodilo míč se stuhami, věnovanými SK Moravská Ostrava, přátelskému klubu ze Slezské. Předseda klubu SK Slezská Ostrava R. Válek byl za své zásluhy při vybudování nového stadionu, který se nacházel na pozemku ve zrušeném parku Stará střelnice, odměněn vavřínovým věncem.  Mužstvo SK Slezská Ostrava oslavilo otevření nového hřiště se škvárovým povrchem výrazným vítězstvím nad DSK Unie Ostrava, kterou porazilo 5:0. Objekt sloužil až do roku 1959, kdy nástupce SK Slezská, Baník Ostrava, přesídlil na stadion Bazaly.

22. srpen 1892

Dne 22. 8. 1892 se narodila ve Strakonicích budoucí česká herečka a divadelní režisérka Táňa Hodanová, vlastním jménem Františka Hladká. V roce 1920 získala angažmá v Národním divadle moravskoslezském jako členka činohry, kde působila až do odchodu na odpočinek v roce 1960, hostovala až do roku 1974. Na své mateřské divadelní scéně vytvořila více než 400 rolí, zejména velkých tragických postav českého i světového repertoáru. Ostravskému publiku zůstala věrná i v období nacistické okupace, i když měla možnost odejít do Prahy. Do dějin ostravského divadelnictví se v letech 1939–1949 zapsala také jako úspěšná režisérka. Věnovala se rovněž uměleckému přednesu, od roku 1929 pravidelně spolupracovala s ostravským rozhlasem. Patří mezi nejvýznamnější osobnosti ostravského divadla, v němž působila déle než půlstoletí. Zemřela 4. 6. 1982 v Ostravě.

Popisky k ilustracím:
Na Staré střelnici, na hřišti se škvárovým povrchem pod důlní lanovkou, hrál SK Slezská Ostrava (později Baník) v letech 1934–1959.
Táňa Hodanová v titulní roli Marie Tudorovny (premiéra 2. 7. 1955 v NDMS).

Připravil Archiv města Ostravy