Historické kalendárium

pro týden od 10. srpna do 16. srpna

14. srpen 1912

Dne 14. 8. 1912 byl v domě čp. 876 na rohu dnešních ulic Stodolní a Musorgského (tehdy Scheuergasse a Mozartgasse) v Moravské Ostravě otevřen třípatrový hotel Brioni. Majitel moderně zařízeného objektu byl Karel Schindler. Provoz byl zahájen koncertem hornické kapely pod taktovkou pana Mazáka. Hosté měli k dispozici kavárnu, restauraci, kulečníkovou a karetní hernu.  Ubytování poskytovalo 60 pokojů v ceně od 2 do 3 korun, hotel měl výtah, ústřední topení, elektrické budící zařízení. V Brioni probíhaly pravidelné koncerty salonního orchestru a v roce 1913 zde zahájil činnost hudební kabaret Lucerna. Za německé okupace se hotel nazýval Schindler, po válce Odra. V současnosti zde působí rádio Helax.

15. srpen 1683

Dne 15. 8. 1683 projel Moravskou Ostravou polský král Jan Sobieski s třicetitisícovou armádou. Směřoval z Krakova do Vídně, která byla obležena Turky. Turecké nebezpečí se datovalo od roku 1663, kdy se vojskům turecké Porty podařilo dobýt Nových Zámků, jež byly důležitou císařskou pevností. Houfy Tatarů překročily Váh a pronikaly přes Karpaty hluboko do vnitrozemí. V době, kdy bylo císařské vojsko soustředěno k obraně Jablunkovského průsmyku, vtrhli Tataři na Moravu, dostali se až k Olomouci a ochromili život i v městech na severovýchodní Moravě. Turecké nebezpečí přestalo být hrozbou teprve o dvacet let později. Porážka tureckých vojsk u Vídně 12. 9. 1683 byla tehdy velikou událostí.

16. srpen 1878

Dne 16. 8. 1878 zemřel ve věku 38 let v Polské Ostravě Reinhard Prokisch.  Od roku 1873 provozoval v Moravské Ostravě první ostravskou tiskárnu společně s knihkupectvím na tehdejším hlavním náměstí (dnes Masarykovo). V prosinci 1875 začal s tiskem prvních ostravských novin Localanzeiger für Mährisch Ostrau und Umgebung. Aktivně se zapojil do ostravského spolkového života, v roce 1861 se stal zakládajícím členem německého mužského pěveckého spolku v Moravské Ostravě a v letech 1872–1877 zde vykonával funkci předsedy. Po jeho předčasné smrti vedla tiskárnu a knihkupectví Prokischova žena Františka, která pocházela z rodiny Lihotzkých ze Zámostí (dnes Slezská Ostrava). Již v roce 1879 prodala vdova tiskárnu Adéle Heroldové. Druhou část Prokischova podniku – knihkupectví koupil budoucí úspěšný ostravský tiskař Julius Kittl. 

Popisky k ilustracím:
Inzerát k otevření hotelu Brioni v srpnu 1912.
Stanovy mužského pěveckého spolku v Moravské Ostravě, vyšly tiskem u R. Prokische (1877).

Připravil Archiv města Ostravy