Historické kalendárium

pro týden od 13. dubna do 19. dubna

14. duben 1288

Dne 14. 4. 1288 je poprvé zmíněna vesnice Zábřeh nad Odrou (dnes část obvodu Ostrava-Jih). Nachází se v listině, kterou bratři Dětřich, Jindřich a Erkembert Stangeovi složili písemnou manskou přísahu ze svých lén olomouckému biskupovi Dětřichovi z Hradce. Jednalo se o osady Místek, Sviadnov, Kunčičky u Bašky a Zábřeh, jenž je v listině označen jako Heinrichsdorf. Vesnice Heinrichsdorf  byla založena patrně německými osadníky v době velké kolonizace ve druhé polovině 13. století. Německé pojmenování se přestalo užívat v průběhu 15. století. Se slovanským názvem Zábřeh v podobě Zabrieh se ve středověkých písemnostech poprvé setkáváme v roce 1376, kdy ves tohoto jména držel Smil z Frýdlantu.

17. duben 1912

Dne 17. 4. 1912 otevřel kavárník Moritz Reicher na rohu Poštovní a Reální ulice v Moravské Ostravě hotel Royal s luxusní kavárnou (dnes menza Ostravské univerzity). Dům byl postaven podle projektu významného ostravského architekta Felixe Neumanna, vybavením interiéru Reicher pověřil ostravské řemeslníky a umělce. Kavárna se nacházela v přízemí a byla zařízena vkusně v sytých tmavě tónových barvách. Prostoru vévodil obraz vídeňského malíře Viktora Schmiedta, který namaloval řetězový most přes Ostravici s tehdy už neexistujícími kaštany. Obsluha nabízela hostům kromě obvyklého menu také četbu denního tisku, kulečník a hrací stolky. Hotel Royal poskytoval 40 pokojů k přenocování.

18. duben 1861

Dne 18. 4. 1861 se v Moravské Ostravě narodil Rudolf Vichnar (zemřel 12. 8. 1943), zakladatel tří tiskáren v Přívoze, Moravské Ostravě a Mariánských Horách. Tiskl knihy regionálního charakteru, reklamní a propagační materiály, spolkové stanovy, výroční zprávy, kulturní programy, plakáty atd. Vydával katolicky laděné Ostravsko-přívozské noviny, přejmenované na Ostravské noviny, a později noviny Ostravský kraj. Pro okresní hejtmanství a následně okresní úřad tiskl Úřední list. Vedle profesní kariéry se angažoval ve prospěch českého národního života na Ostravsku, v Přívoze jako stoupenec české občanské strany. V Moravské Ostravě se zapojil do činnosti katolické jednoty pro okres moravskoostravský, působil také jako herec v ochotnickém spolku. Rudolfovým pravnukem je sportovní komentátor České televize Petr Vichnar. 

Popisek k ilustraci:
Hotel Royal s luxusní kavárnou na rohu Reální a Poštovní ulice (20.-30. léta 20. století).

Připravil Archiv města Ostravy