Historické kalendárium

pro týden od 9. března do 15. března

10. březen 1925

Dne 10. března 1925 skončilo funkční období poradního sboru vládního komisaře Moravské Ostravy. Správy města se ujala městská rada a zastupitelstvo vzešlé z prvních komunálních voleb v listopadu 1924. V zastupitelstvu, které mělo 60 členů, zasedlo 16 členů sociálně demokratické strany, 12 mandátů získalo volební společenství německých stran a na třetím místě co do počtu mandátů skončily čs. strana lidová a KSČ (po 7 mandátech). Starostou se stal dosavadní vládní komisař, sociální demokrat Jan Prokeš.

11. březen 1965

Dne 11. března 1965 před 19. hodinou vypukl velký požár v Urxových závodech v Ostravě-Zábřehu. K jeho vzniku došlo v lisovně naftalénu, kde se prováděla oprava lisu, při čemž bylo použito svářecího agregátu, od něhož požár vznikl. Požár vzápětí nabyl takového rozsahu, že závodní hasičská jednotka, která byla na místě první, byla zcela bezmocná. V krátké době byla v ohni celá lisovna, pak chytly chladírny naftalénu, od těch provoz antracénové výroby, dále skladiště aj. Přivoláno bylo dalších 13 požárních sborů z Ostravy i okolí, protože se však hořící objekty nedaly uhasit, soustředily se na ochranu okolních budov. Škoda dosáhla částky 16 milionů korun.

12. březen 1975

Dne 12. března 1975 v Ostravě zemřel jazzový hudebník, trumpetista Richard Kovalčík (narodil se 22. 5. 1937 v Orlové). Od roku 1956 amatérsky působil v různých jazzových a tanečních orchestrech a skupinách v Karviné, Opavě a v Ostravě. Stal se též členem Ostravského rozhlasového orchestru, v němž jako trumpetista a aranžér působil až do své předčasné smrti. V roce 1966 založil vlastní soubor Flamingo (v 70. letech nuceně přejmenovaný na Plameňáci), s nímž se zakrátko prosadil v rozhlase, televizi, na gramofonových deskách a koncertních turné doma i v zahraničí. Kovalčík byl skladatelem a trumpetistou intelektuálního typu, technicky výborně vybaveným, se specifickým „křídlovkovým“ tónem.

Popisek k ilustraci:
Po vzniku ČSR první starosta Moravské Ostravy a poslanec Jan Prokeš (sedící) v rodinném kruhu.

Připravil Archiv města Ostravy