Historické kalendárium

pro týden od 12. ledna do 18. ledna

14. leden 1919

Dne 14. 1. 1919 došlo v Ostravě k dělnickým nepokojům a s nimi spojeným pleněním obchodů. Vše bylo vyvoláno tíživými životními poměry, zejména nedostatkem potravin a jejich předražováním, jakožto ještě doznívajícími důsledky první světové války. K největším nepokojům došlo ve městech Moravská Ostrava, Mariánské Hory, Vítkovice a obci Hrabůvka. V Moravské Ostravě na Hlavní třídě a na Velkém náměstí (dnes Masarykovo) se střetli demonstranti s četníky a policisty, byli zraněni tři strážci pořádku. Ve Vítkovicích a v Hrabůvce byly vydrancovány obchody. V následujících dnech byla přijata opatření, v jejichž důsledku klesly ceny zboží až o 50 procent.

16. leden 1915

Dne 16. 1. 1915 se v Brně narodil klarinetista a pedagog Jan Krček. Po absolutoriu na Státní hudební a dramatické konzervatoři v Brně se stal členem orchestru Národního divadla v Brně, prvním klarinetistou Jihočeského divadla v Českých Budějovicích atd. Za okupace byl v letech 1944–1945 totálně nasazen v kovárně Hanse Stöhra v Zastávce u Brna. Po skončení druhé světové války se vrátil ke svému povolání a stal se prvním klarinetistou orchestru Československého rozhlasu v Ostravě a Ostravského symfonického orchestru (nyní Janáčkova filharmonie). Působil také jako pedagog na Hudební škole Leoše Janáčka v Ostravě (nynější Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě). Zemřel v nemocnici v Petřkovicích 7. září 1995.

18. leden 1918

Dne 18. 1. 1918 se Ostravsko připojilo ke stávce, která vypukla ve Vídni na protest proti průtahům v jednání o mír a za zlepšení zásobovací situace. Dalšími požadavky stávkujících bylo mj. odmilitarizování závodů a všeobecné hlasovací právo do obecních samospráv. Během několika dní se připojily i další podniky a továrny v okolí a čtvrtý den nepracoval celý ostravsko-karvinský kamenouhelný revír ani Vítkovické železárny. Teprve po příslibu vlády, že bude požadavky alespoň částečně plnit, byla stávka na Ostravsku 25. ledna 1918 ukončena.

Popisek k ilustraci:

Noviny Duch času z 25. 1. 1918, kde jeden z článků popisuje stávku horníků v ostravsko-karvinském revíru.

Připravil Archiv města Ostravy