Historické kalendárium

pro týden od 20. října do 26. října

20. říjen 1880

Dne 20. 10. 1880 navštívil František Josef I. Ostravu. Rakousko-uherský císař ve 14.45 hodin tohoto dne dorazil s doprovodem na dnešní nádraží Ostrava-střed. Během tříhodinové návštěvy stihl monarcha zavítat do kostela sv. Václava, dívčí školy, německé zemské reálky. Podíval se také do Polské (nyní Slezské) Ostravy, Vítkovických železáren a vystoupal na vysokou pec. Návštěva skončila v 17.35 hod., kdy císař František Josef I. nastoupil do vlaku a odcestoval zpátky do Vídně.

21. říjen 1925

Dne 21. 10. 1925 potvrdil Nejvyšší soudní dvůr v Brně rozsudek trestního senátu krajského soudu v Moravské Ostravě, který odsoudil spisovatele Ivana Olbrachta na dva měsíce žaláře zostřeného jedním postem týdně. Olbracht byl uznán vinným, že veřejně podněcoval ke zločinu vojenskému a ke zločinu vzpoury, když na táboře lidu v Karviné vyzýval k válce proti tehdejšímu režimu. Trest si spisovatel odpykal ve dnech 19. 5. až 14. 7. 1926 ve věznici okresního soudu ve Slezské Ostravě.

24. říjen 1959

Dne 24. 10. 1959 zažili ostravští fotbaloví příznivci na stadionu ve Vítkovicích při utkání druhé ligy TJ VŽKG-TJ Dynamo Žilina kuriózní příhodu. Ve 29. minutě prvního poločasu za stavu 2:0 pro domácí dali hosté svůj první gól, přitom však několik hráčů vlétlo do sítě s takovou vervou, že dřevěné tyče branky zlomili a zápas byl z tohoto důvodu předčasně ukončen.

25. říjen 1895

Dne 25. 10. 1895 bylo uděleno povolení ke stavbě římskokatolického chrámu Neposkvrněného početí Panny Marie v Přívoze. Tento akt byl dovršením snah obecního tajemníka Jana Grmely a jím založeného Spolku pro vystavění chrámu Páně. Chrám byl postaven v novogotickém stylu podle plánů architekta a urbanisty Camila Sitteho, stavbu řídil architekt a stavitel Josef Köhl, za účasti zednického políra Josefa Čecha z Chlebičova. Ornamentální výzdobu chrámu provedl Jan Luschner, malíř-dekoratér z Vídně. Hlavní oltář z kararského mramoru a polychromovaného dřeva byl opatřen obrazem Neposkvrněného početí Panny Marie od Františka Ženíška.

Popisek k ilustraci:

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Přívozu před rokem 1918.

Připravil Archiv města Ostravy