Historické kalendárium

pro týden od 24. března do 30. března

25. březen 1902

kavarna habsburkDne 25. 3. 1902 byla v novostavbě na nároží Zámecké a Poštovní ulice otevřena kavárna Habsburg (později Praha). Kavárna v prvním patře secesního domu skýtala výhled z třinácti vysokých oken. Stěny hlavního sálu pokrývala zrcadla, vybaven byl divany se zelenými potahy s vetkávanými secesními květy. Osvětlení zajišťovalo 30 lustrů se zelenými skleněnými cylindry. Úžas návštěvníků vzbuzovala především pokladna osvětlená dvěma křišťálovými koulemi, „kabinetní kus", který byl k vidění prý jen v Karlových Varech. Hosté měli k dispozici rovněž hernu se třemi kulečníky a samozřejmě nechyběla bohatá nabídka novin a časopisů.

28. březen 1969

V pátek 28. 3. 1969 se československý hokej dočkal na mistrovství světa ve Stockholmu druhého velkého vítězství (4:3) nad sovětským mužstvem. Hokejisté i lidé doma prožívali symbolickou pomstu za okupaci ze srpna 1968. Radost nezkalila ani skutečnost, že nakonec hokejisté skončili třetí a titul putoval do Sovětského svazu. V celém Československu začaly ještě v noci z 28. na 29. března bouřlivé oslavy. V Ostravě se několik tisíc fanoušků shromáždilo u Nové radnice a před velitelstvím sovětské posádky v Porubě. Po těchto událostech se skupina předválečných komunistů z Ostravy rozhodla osobně intervenovat v Praze u Vasila Biľaka za tvrdší represivní opatření, dokonce prý uvažovali o puči, který se měl z Ostravy rozšířit do celé republiky.

29. březen 1754

Dnem 29. 3. 1754 je datována přiznávací tabela města prvního celostátního sčítání obyvatelstva provedeného v rakouské monarchii. V Moravské Ostravě bylo napočítáno 192 obydlených domů (64 měšťanských domů, 111 chalup, 12 domů na předměstí, 5 výměnkářských domů), v poddanských vsích Lhotce (dnešní Mariánské Hory) 13 usedlostí, v Nové Vsi 28 a v Přívoze 32. Při použití celozemského koeficientu šesti osob na dům žilo v Moravské Ostravě 1 152 obyvatel, ve Lhotce 78 obyvatel, v Nové Vsi 168 a v Přívoze 192 obyvatel. Počtem domů se Moravská Ostrava řadila na Moravě na 53. místo. Svou velikostí ji předběhl i Brušperk, Místek a Frenštát, které byly ještě v r. 1636 dvakrát menší. Z Moravské Ostravy se tak stalo nejmenší město hukvaldského panství a hospodářská stagnace pokračovala až do začátku 19. století.

Připravil Archiv města Ostravy