Historické kalendárium

pro týden od 20. ledna do 26. ledna

20. leden 1909

matulovaDne 20. 1. 1909 zemřela první ředitelka dívčí obecné a měšťanské školy v Moravské Ostravě Marie Matulová (nar. 25. 8. 1860). V roce 1897 založila se svými spolupracovníky dobročinný spolek Dobromila, který podporoval hmotně vzdělávání dívek a žen pro praktický život. Přednášela, šířila osvětu, intenzivně pracovala pro školu i veřejnost. Byla dlouholetou jednatelkou Dobromily, pracovala v Matici školské a Matici ostravské. Založila první průmyslovou školu pro dívky ze širokého okolí, podporovala vznik středních škol v Ostravě. Svou osvětovou činností podněcovala činorodé vlastenectví a veřejnou činnost žen. Zemřela náhle, jménem ostravské veřejnosti se s ní rozloučil 23. 1. 1909 dr. Edmund Palkovský, představitel Matice ostravské. Byla pohřbena na malém poetickém hřbitůvku v rodných Kokorách na Přerovsku.

23. leden 1871

Dne 23. 1. 1871 se konala za účasti 37 členů ustavující valná hromada Občanské záložny ve Staré Bělé. Při vzniku této instituce tzv. lidového peněžnictví vyvinuli největší aktivitu místní farář František Zelinka a kooperátor Petr Krogulski, dále sedlák Štěpán Holáň, učitel Ignác Červenka a lékař František Challa. Za členy prvního výboru byli zvoleni také starostové obcí Nové a Staré Bělé a Krmelína. V roce 1873 měla záložna 146 členů. První úřadovnu našla záložna na starobělské faře. Po celou dobu svého trvání byla oporou hospodářského podnikání v obci i celém okolí. S její pomocí byla uskutečněna meliorace pozemků, elektrizace a stavba četných rodinných domků.

26. leden 1934

Dne 26. 1. 1934 zažil ostravský hokej velký svátek. Na kluzišti ve Slezské Ostravě se hostem domácího Slovanu stal tehdejší oficiální reprezentant Kanady na světovém šampionátu v Miláně – mužstvo Saskatoon Quakers. Tehdejší tisk psal o skvělé exhibici Kanaďanů v Ostravě, která jasně dokumentovala převahu zámořského hokeje nad evropským: „Bylo to prostě obdivuhodné, jak tito neuvěřitelně rychlí kanadští hráči řítili se stále jako lavina dopředu a strhávali obecenstvo v údiv svými bleskurychlými, kombinačně bezvadnými a stále novými a novými útoky." O jejich start, který byl prvním startem kanadského mužstva na ostravské půdě, projevili sportovní fanoušci mimořádně velký zájem. Přes vysokou prohru domácího mužstva 0:12 (0:1, 0:5, 0:6), odcházelo 5 000 diváků domů nadšeno kanadským hokejovým uměním.

Připravil Archiv města Ostravy