Známe vítěze soutěže na přeměnu jatek

2/5 2017

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na přeměnu bývalých městských jatek je studio Petr Hájek Architekti z Prahy. Porota ocenila jeho návrh jako citlivý a působivý a zároveň podle porotců nejlépe odpovídající potřebám galerie PLATO, která bude v objektu sídlit. Primátor Tomáš Macura informoval, že městská rada na svém jednání 2. května vítězný návrh schválila.

Známe vítěze soutěže na přeměnu jatek

Vítězný návrh soutěže na konverzi jatek.

Odborná porota posuzovala osm nabídek na konverzi bývalých jatek, která se stanou sídlem městské galerie PLATO Ostrava. Vybrala z nich vítězný návrh, který v úterý 2. května schválili ostravští radní. Jeho autorem je studio Petr Hájek Architekti z Prahy, které patří do pětice přímo oslovených kanceláří.

„Považuji za velký úspěch, že tři měsíce od vyhlášení soutěže máme vybrán vítězný návrh. Je to zhruba o šest týdnů dříve, než jsme původně očekávali. Jsem rád, že se porota po intenzivní a věcné debatě nad předloženými návrhy shodla a můžeme začít připravovat další kroky. Samozřejmě nás čeká ještě spousta práce a následných debat nad konečnou podobou projektu a jeho realizací. V letošním roce jsme stihli vyhlásit již tři architektonické soutěže, u dvou z nich už máme vítěze,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Porota vítězný návrh označila za citlivý a zároveň působivý projekt, který nejlépe vyhověl zadání a potřebám galerie a odpovídá vizi, kterou má Ostrava do budoucna.

Na návrh poroty ostravští radní rozhodli také o pořadí na druhém a třetím místě. Jako druhý nejlepší byl vyhodnocen návrh kanceláře zerozero z Prešova, třetí místo patří návrhu KWK PROMES architekta Roberta Konieczneho z Katovic.

V porotě zasedli závislí členové poroty ve složení primátor města Ostravy Tomáš Macura, radní města Lukáš Semerák, ředitel galerie PLATO Ostrava Marek Pokorný, který byl předsedou poroty, a dále nezávislí porotci – pražská architektka Pavla Melková, brněnský architekt Zdeněk Fránek, architekt Pavol Paňák z Bratislavy a architekt Ivan Reiman z Berlína.

Všechny soutěžní návrhy budou vystaveny od poloviny května v budově bývalého hobby marketu Bauhaus. Z oslovených deseti kanceláří (viz. přiložený přehled) dvě svůj návrh do soutěže neodevzdaly (hvězdička):

Přehled přímo oslovených kanceláří:
Petr Hájek Architekti z Prahy – vítězný návrh
Ing. Arch. Robert Konieczny s KWK PROMES z Katovic
Arch. DI Arkan Zeytinoglu z Vídně *
Arch. Irakli Eristavi ze společnosti zerozero s.r.o. z Prešova
architektonická kancelář Wenink, Holtkamp Architecten z Eindhovenu *.

Vyzvané architektonické kanceláře na základě zaslaných portfolií:
Ing. Arch. Lukáš Kordík z GUTGUT z Bratislavy
architektonická kancelář PLURAL z Bratislavy
Ing. Arch. Josef Kiszka z ARKISS-ING z Havířova
RADAARCHITEKTI z Brna
McCullough Mulvin Architects z Dublinu.