Živé provedení hymny připomenulo Den boje za svobodu a demokracii

14/11 2020

Den boje za svobodu a demokracii si Ostrava připomenulo v úterý 17. listopadu živé provedení české státní hymny, kterou z místa u věže Nové radnice na Prokešově náměstí zahrála desítka ostravských filharmoniků. V barvě trikolóry se rozsvítily dvě ostravské dominanty, spolu s radniční věží také Sýkorův most.

Živé provedení hymny připomenulo Den boje za svobodu a demokracii

Noční foto radniční věže. Snímek Lukáš Kaboň

„Společně s naší filharmonií jsme přispěli v tento sváteční den k vytvoření jedinečné atmosféry, kterou s námi mohli sdílet všichni, pro něž je připomínka boje za svobodu a demokracii důležitá. Současná situace neumožňuje pořádat setkání u významných příležitostí tak, jak jsme byli dříve zvyklí. Naštěstí lidem nejsou takové dny lhostejné, a tak přicházejí s nápady, které umožňují společné připomínky, byť v jiné podobě. Stejně jako v případě každoročního pietního aktu ve foyer radnice, který byl tento rok součástí speciálního pořadu v úterý od 18 hodin na webu Fiducie a TV Lucerna. Jsem jim za to vděčný. Je to pro mě důkazem, že lidé stále ctí podstatné hodnoty jako jsou odvaha, obětavost, svoboda, či národní hrdost," řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Hymna v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava zazněla v 17 hodin a 11 minut. Instrumentální provedení české hymny v podání hráčů na žesťové nástroje ostravského filharmonického orchestru bylo živě streamováno na Facebooku města Ostravy a je k vidění na facebookové stránky Janáčkovy filharmonie Ostrava a YouTube kanál města Ostravy.

„Je nám ctí být součástí oslav Dne boje za svobodu a demokracii. Svoboda je něco, co dnes vnímáme, zejména tedy mladší generace, jaksi automaticky, bez uvědomění si, že ji máme. A to uvědomění nastává často až ve chvíli, kdy ji ztrácíme. Myslím, že období, které nyní všichni prožíváme, by nám mohlo pomoci pochopit, jak je to, co jsme před více než třiceti lety získali, důležité," uvedl ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

K připomínce významného dne a společné oslavě demokracie živě zahranou hymnou vyzvalo další divadla v České republice Jihočeské divadlo z Českých Budějovic. Členové orchestru opery JD živě zahráli ze střechy radnice Českých Budějovic. První sloka Škroupovy a Tylovy písně Kde domov můj v úterý 17. listopadu v 17.11 hodin zazněla veřejně nejen v Českých Budějovicích a v Ostravě, ale i v dalších městech po celém Česku.

Provedení hymny společně se záběry na Ostravu můžete vidět po kliknutí na odkaz: https://www.facebook.com/mesto.ostrava/videos/5295644840460896

Průběh pietního aktu k výročí 17. listopadu můžete vidět na tomto odkazu: https://bit.ly/3fg9ymU