Zastupitelé pro logistické centrum

13/12 2017

Schválením návrhu na přijetí majetkoprávních úprav k nemovitým věcem ve Strategické průmyslové zóně Ostrava-Mošnov otevřelo 13. prosince Zastupitelstvo města Ostravy cestu k výstavbě v zóně velkého multimodálního logistického centra. Jedním z prvních a klíčových nájemců v něm bude firma DB Schenker, dceřina společnost německých drah Deutsche Bahn a jedna z největších logistických společností světa.

Zastupitelé pro logistické centrum

Vizualizace překladiště u letiště Mošnov. Archiv MMO

Společnost DB Schenker, která vznikla v roce 1872, působí od roku 1991 také v České republice. Zaměstnává zde celkem asi 1840 zaměstnanců, z toho sto přímo v pobočce firmy v Ostravě.

„Podstatou dnes schválených materiálů bylo vyjádření souhlasu se vstupem do zóny nového investora s novým názvem a s dílčím prodloužením lhůt na realizaci zmíněného logistického centra,“ vysvětlil důvod hlasování zastupitelstva primátor Tomáš Macura.

Novým investorem, který koupil původního zájemce o výstavbu v mošnovské zóně železničního carga, společnost HD Reavis, je akciová společnost Consens Investments. Ta plánuje vystavět do roku 2023 v 54hektarovém areálu v bezprostřední blízkosti mezinárodního Letiště Leoše Janáčka Ostrava a s přímým napojením na dálniční a železniční síť v několika objektech celkem 165 tisíc metrů čtverečních skladovacích ploch. Výstavba bude probíhat ve čtyřech etapách. První, v jejímž rámci vyrostou skladovací plochy o rozloze 50 tisíc metrů čtverečních, by měla být ukončena do konce roku 2019, poslední do konce roku 2023. Součástí areálu bude železniční kontejnerový terminál se strategickým umístěním na plánované Nové hedvábné stezce, který bude ve středoevropském měřítku unikátní svou velikostí a přepravní kapacitou.

„Renomé společnosti DB Schenker zaručuje, že investiční záměr bude realizován a že v Mošnově do několika let vznikne unikátní hub několika druhů dopravy – silniční, železniční, ale také letecké. Očekáváme, že projekt zvýší hodnotu ostravského letiště, které je jako jediné v zemi napojeno i na kolejovou dopravu,“ doplnil primátor Macura.