Zákaz vycházet bez zakrytých dýchacích cest, hodiny pro nákupy seniorů

18/3 2020

Zákaz pohybu venku bez zakrytých dýchacích cest začíná platit v noci od půlnoci ze středy na čtvrtek – přípustné jsou roušky, šátky nebo šály.

Zákaz vycházet bez zakrytých dýchacích cest, hodiny pro nákupy seniorů

Od čtvrtečního rána se lidé smí na veřejnosti pohybovat jen se zakrytými dýchacími cestami. Foto: Lukáš Kaboň

Lidé nesmí bez zakrytých úst i nosu se pohybovat venku a vstupovat do prodejen nebo vozů MHD. Chránit se mohou rouškami, šátky nebo šálami. Vláda oznámila, že by povinnost nosit výslovně roušky mohla být občanům ČR uložena na konci týdne, až dorazí roušky z Číny a budou rozděleny mezi obyvatele republiky.

Běžné veřejnosti budou stačit klasické roušky a respirátory třídy 1, respirátory třídy 2 a 3 jsou určeny pro zdravotníky. Respirátory třetí třídy jsou určeny zdravotníkům v akutní péči, ventilované péči, na odděleních anesteziologie a resuscitace a také stomatologům.

Od čtvrtečního dopoledne platí omezení pro nakupování lidí do 65 let. Pro seniory ve věku od 65 let jsou vyhrazeny dvě hodiny denně, vždy mezi 10. a 12. hodinou. Ostatní mají nakupovat mimo tuto dobu. Vláda tak znovu zpřísnila opatření v boji s infekčním onemocněním COVID – 19.

Obchodům vláda doporučila dezinfikovat nákupní košíky po použití zákazníkem, každou hodinu mají vyčistit madla a kliky.

Vláda zároveň rozhodla, že by na ošetřovné měli lidé nárok po celou dobu, kdy budou uzavřeny školy. Nařízení by měli projednat na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny příští týden v úterý.

Nově vláda nařídila lázeňským zařízením, že nebudou smět od čtvrtku 19. března přijímat do péče nové klienty.

V České republice je celkem 464 pozitivních pacientů. Z úterý na středu počet nakažených stoupl o dalších 81. Nejvíce nakažených je stále v Praze, následuje Středočeský a Olomoucký kraj.

V Moravskoslezském kraji je 34 lidí s onemocněním COVID-19. Nejvíce nemocných je na Frýdecko-Místecku. V Ostravě jich je 8. Krajská hygiena v současné době nepočítá s uzavřením jakékoliv oblasti či města v regionu.