Žáci z desítek ostravských škol soutěží v rámci Ostravských sportovních her

10/2 2023

Už třetí ročník Ostravských sportovních her odstartoval v září roku 2022 a zapojilo se do něj tentokrát 41 základních škol. Po pandemii se hry vrací ke standardnímu formátu obvodních kol soutěže. Třetí ročník je ale rozšířen navíc o projektové dny na školách a florbalové turnaje ve Středisku volného času Zábřeh.

Žáci z desítek ostravských škol soutěží v rámci Ostravských sportovních her

Florbalový zápas na Ostravských sportovních hrách. Foto: Adolf Horsinka

Školáci zatím soutěžili ve sportovních disciplínách jako je volejbal, přespolní běh, florbal a přehazovaná. Děti v tomto projektu motivují k pohybu ambasadoři letošního ročníku, reprezentanti Lucie Petrušková z oddílu Akademie karate Ostrava (bronzová medailistka z mistrovství světa 2022 a mistrovství České republiky 2022) a Jiří Benda z volejbalového oddílu Black volley Beskydy (mistr České republiky a bronzový medailista z Evropského olympijského festivalu mládeže 2022 v Banské Bystrici). Ambasadory projektu jsou úspěšní sportovci ve věku blízkém žákům, dokáží je tak inspirovat ke sportu i v rámci letošního hesla „nežij v digitálu, sportuj doopravdy!“ Současně tak město mladé úspěšné sportovce v rámci projektu představí.

Ostravské sportovní hry jsou dalším projektem, kterým se snažíme děti motivovat k pravidelnému pohybu, vyzkoušet si různé druhy sportu a třeba i jiný způsob trávení volného času. Letošní ročník naznal změn, díky novým projektovým dnům přibydou další pohybové aktivity a florbalové turnaje zajistí mimoškolní i neformální volnočasovou aktivitu dětí,“ vysvětlila náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Ostravské sportovní hry jsou společným projektem statutárního města Ostrava a Okresní rady Asociace školních sportovních klubů České republiky Ostrava (AŠSK). Soutěžit mohou děti od 1. do 9. ročníku základních škol nejprve v rámci obvodních a okrskových kol. Disciplíny, které mohou děti absolvovat, jsou florbal, házená, přehazovaná, atletika, gymnastika, basketbal, mini fotbal, vybíjená a volejbal. Mezi 41 soutěžícími školami nalezneme například Základní školu Dvorského, Základní školu Polanka nad Odrou, Základní školu Bulharská či Základní školu Nádražní. Nejlepší soutěžící pak své síly změří v rámci sportovního dne, jež se uskuteční 8. června 2023 v atletické hale ve Vítkovicích.

Krátce si můžeme připomenout i historii projektu. Prvního ročníku her se zúčastnilo 50 základních škol a vítězem se stala Základní škola Porubská. Prvními ambasadory byli florbalistka Michaela Kubečková a atlet Zdeněk Stromšík. Druhý ročník her absolvovalo 26 základních škol a na pomyslném stupni vítězů stanuli žáci Základní školy MUDR. Emilie Lukášové a Klegova. Ambasadory loňského ročníku se stali badmintonistka Tereza Švábíková a plavec Roman Procházka. Cestu k pohybu se snaží dětem ukázat také motivační videa ambasadorů na sociálních sítích škol. Detailnější informace o projektu naleznete v odkazu https://talentova.cz/projekty-mesta/ostravske-sportovni-hry/.