Za Jindřichem Heřkovičem, čestným občanem města Ostravy

21/3 2012

Plukovník ve výslužbě Jindřich Heřkovič, veterán druhé světové války a čestný občan města Ostravy, zemřel v pondělí 19. března po delší těžké nemoci ve věku 89 let. Poslední rozloučení se bude konat v pondělí 26. března v 10 hodin ve velké obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích. Čest jeho památce!

Za Jindřichem Heřkovičem, čestným občanem města Ostravy

Jindřich Heřkovič se narodil v roce 1923 v Sekernici na Podkarpatské Rusi, která tehdy patřila k Československé republice. Na začátku války se ocitl v maďarském pracovním táboře odkud uprchl na Ukrajinu. Ze sovětské internace vedla v roce 1943 jeho cesta do 1. čs. tankové brigády v SSSR. Jako samopalník prošel těžkými boji mj. na Dukle. V Ostravsko-opavské operaci byl těžce raněn. Po válce vystudoval práva na Univerzitě Karlově. V roce 1953 byl z politických důvodů poslán pracovat na Důl Hlubina do Ostravy. Plk. v. v. Jindřich Heřkovič, člen Republikového výboru Čs. obce legionářské a předseda Historické skupiny 1. čs. tankové brigády, byl nositelem Čs. válečného kříže a dalších více než dvaceti armádních vyznamenání. Titul Čestný občan města Ostravy převzal z rukou primátora Petra Kajnara v listopadu roku 2008.