Vzácný Dražický kodex je již v Ostravě

16/5 2017

Originál Dražického kodexu byl za nejpřísnějších bezpečnostních opatření dovezen do Ostravského muzea pancéřovaným vozem a pod dohledem speciální policejní jednotky. V Ostravě bude originál vzácného kodexu se zmínkou o Ostravě jako o městě vystaven poprvé v historii. Zájemci si jej mohou prohlédnout pouze od 17. do 21. května.

Vzácný Dražický kodex je již v Ostravě

Dražický kodex. Foto: Lukáš Kaboň

Vzácný historický dokument – Dražický kodex z první poloviny 14. století, je již v Ostravském muzeu. Veřejnost se jej může prohlédnout od středy 17. do neděle 21. května. Poté bude odvezen zpět do Archivu Pražského hradu. Vzhledem k tomu, že v klimatizované místnosti musí být zachována teplota do 20 stupňů Celsia, prohlídka bude umožněna skupinkám po pěti osobách. Zajímavostí je, že kodex je pojištěn na částku 90 milionů korun.

Dražický kodex zmiňuje Ostravu poprvé jako město. Kodex vznikl kolem roku 1343, jeho vyprávění však přibližuje starší události. Obsah nás odkazuje do roku 1279, kdy si 5. ledna přední církevní hodnostáři dojeli pro stvrzení volby pražského biskupa k biskupu olomouckému Brunovi, kterého „našli v biskupském městě jménem Ostrava, jež leží za krajem opavským na hranicích Polska a Moravy“.

Výstava v Ostravském muzeu je součástí oslav 750. výročí první zmínky o Ostravě.

Podívejte se na video z vybalení a umístění originálu Dražického kodexu v prostorách Ostravského muzea: https://youtu.be/Jmphp7EZcUo .