Význačný architekt Josef Pleskot převzal Cenu města Ostravy

7/4 2022

Ocenění, které je od roku 1996 udělováno významným osobnostem, které přispěly k rozvoji či dobrému jménu moravskoslezské metropole, Josef Pleskot získal za mimořádný přínos pro rozvoj města v oblasti architektury.

Význačný architekt Josef Pleskot převzal Cenu města Ostravy

Josef Pleskot přebírá od primátora Tomáše Macury Cenu města Ostravy. Foto: Jiří Zerzoň

Cenu města Ostravy Josef Pleskot obdržel přímo z rukou ostravského primátora Tomáše Macury. Součástí ceremoniálu byl také architektův zápis do Pamětní knihy města Ostravy a následné setkání se zástupci vedení města.

Josef Pleskot je držitelem mnoha prestižních architektonických ocenění. S Ostravou ho neodmyslitelně spojuje část jeho tvorby, proslavil se především revitalizací a zásadní proměnou industriálního areálu v Dolních Vítkovicích (včetně ikonických staveb jako Gong, Svět techniky a Bolt Tower). Právě za návrh vítkovického Světa techniky mu byla udělena cena Architekt roku 2014. Jeho tvůrčí záběr je nepředstavitelně široký. Zahrnuje nejrůznější typy staveb od rodinných domů a bytů, přes architekturu veřejného prostoru, až po výrobní haly nebo administrativní areály.

O vztahu Josefa Pleskota k Ostravě nejlépe vypovídají slova, která on sám napsal do její pamětní knihy: „Ostrava se stala městem mé profesní dospělosti a zároveň se tím proto obtiskla v mém srdci."