Výstava Soudobý Volgograd ve vestibulu radnice

3/4 2013

Ve foyer Radnice města Ostravy byla 2. dubna zahájena výstava Soudobý Volgograd, která je součástí projektu „Volgograd v Ostravě". Výstavu, kterou pořádá Městská rada Česko-ruské společnosti, Ostravský ruský dům, o. s., a Klub ČRS Ostrava v za město Ostravu zahájil vedoucí oddělení vnějších a zahraničních vztahů magistrátu Zdeněk Sladovník a za Česko-ruskou společnost v Ostravě Karel Šesták. Výstava potrvá do 30. dubna.

Výstava Soudobý Volgograd ve vestibulu radnice

Na snímku: Výstava představuje fotografie různých autorů a další dokumenty. Foto: Petr Havránek

Výstava je jednou z akcí, která je v našem městě v rámci projektu Volgograd v Ostravě organizována. Projekt probíhá u příležitosti oslav 70. výročí ukončení Stalingradské bitvy (jubileum připadlo na 2. února), která byla jednou z nejdůležitějších, ale také nejkrvavějších bitev II. světové války. Zastavila německou invazi, německá armáda začala před sovětskými jednotkami ustupovat na západ.

Partnerství Ostravy a Volgogradu trvá od roku 1947 a dříve bylo velmi intenzívně rozvíjeno. Po změnách v naší společnosti vztahy několikrát poněkud ochladly, v posledních letech jsou však patrné snahy o větší spolupráci. V roce 2010 byl k tomuto tématu podepsán dodatečný protokol k Dohodě o partnerských vztazích mezi Volgogradem a Ostravou. Na letošní červen je připravována v hotelu Clarion z iniciativy honorárního konzula Ruské republiky v ČR Aleše Zedníka konference, která by měla pomoci oživit zejména hospodářskou spolupráci. Jen pro zajímavost: Volgograd vloni Rada Evropy jmenovala Městem Evropy, letos by se ve spolupráci s vedením Volgogradu měla v prostorách Evropského parlamentu konat výstava o tomto městě a jeho historii.