Vyjádření k ohlášené stávce zaměstnanců DPO

27/5 2011

Přes půlroční jednání s odbory Dopravního podniku Ostrava, která se týkala navýšení platů zaměstnanců, dostalo vedení města Ostravy informaci o ohlášené stávce, která by měla začít 1. 6. 2011 od 00.00 hodin. Vedení města a dopravního podniku má na pondělí naplánováno další kolektivní vyjednávání, které rozhodne o situaci v dalších dnech.

Vyjádření k ohlášené stávce zaměstnanců DPO

Zaměstnancům Dopravního podniku, který je obchodní organizací města, byly v posledních pěti letech postupně navýšeny platy o 33 procent. V současné době činí jejich průměrná mzda 22 872 Kč. Při požadovaném navýšení, které by podle odborů mělo činit 5 %, by se průměrná mzda navýšila o 1 829 Kč. Vzhledem k současnému počtu zaměstnanců Dopravního podniku Ostrava (2 284 lidí) by podle požadavku odborů muselo město Ostrava uvolnit ze svého rozpočtu mimo plán necelých 40 milion korun.

Ačkoliv se rozpočet města kvůli sníženému výběru daní propadl o 1,5 miliardy korun každoroční dotace pro dopravní podnik se téměř nemění (přesahuje 1 mld. Kč). V současné době není v možnostech městského rozpočtu navýšit platy zaměstnanců DPO o požadovaných 5 % z tarifní mzdy (tj. 8% průměrné mzdy).

„Uvědomujeme si důležitost přepravy městskou hromadnou dopravou pro občany Ostravy i širokého okolí a tedy i závažnost problému. Ujišťujeme proto, že při setkáních s odboráři se s nimi budeme snažit dohodnout tak, aby hromadná doprava ve městě nebyla ochromena,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Aleš Boháč.