Voliéra La Pampa ostravské zoo a Reuse centrum Ostrava uspěly v celostátní soutěži Stavba roku

19/10 2021

V letošním 29. ročníku získala voliéra La Pampa v Zoo Ostrava zvláštní ocenění Cena veřejnosti Stavba roku 2021. V anketě pro širokou veřejnost se pro ni rozhodlo přes 21 tisíc hlasujících. Reuse centru společnosti OZO Ostrava porota udělila  Cenu za mimořádný společenský přínos.

Voliéra La Pampa v Zoo Ostrava. Foto: MMO

"Cením si skutečnosti, že si hodnotící komise všimla celospolečenského přínosu, jaký Reuse centrum Ostrava má v rámci podpory cirkulární ekonomiky. Lidé zde mohou přinést a darovat funkční použitý nábytek a další předměty pro domácnost. Za příspěvek do veřejné sbírky si tyto věci pak může odnést někdo, komu ještě dobře poslouží. Vybrané peníze se využijí na veřejnou zeleň v našem městě. Porotu však zaujal nejenom fakt, že projekt napomáhá ekologickému chování obyvatel, ale i nápadité řešení samostatné stavby,“ zhodnotil ostravský primátor Tomáš Macura, čímž zároveň poukázal na význam Reuse centra pro společenskou zodpovědnost.

Reuse centrum bylo v přívozském areálu městské společnosti OZO Ostrava otevřeno loni v září.

Voliéra La Pampa, která ovládla hlasování veřejnosti, slouží návštěvníkům Zoo Ostrava taktéž od minulého roku. Ti zde mohou v jedinečném prostředí obdivovat jihoamerickou faunu. Tomáš Macura projevil radost také nad tímto oceněním a zároveň doporučil návštěvu La Pampy všem, kdo ji doposud odkládali: „Republiková stavba roku 2021, alespoň z pohledu hlasování veřejnosti, je z Ostravy. Kdo ji ještě nezná, neměl by si návštěvu nechat ujít. Podzim v ZOO má své kouzlo."

Hlavním organizátorem soutěže Stavba roku je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Odborná porota Stavby roku 2021 byla složená tradičně ze zástupců jednotlivých vypisovatelů z řad architektů a inženýrů. Porota navštívila v rámci hodnocení všech 90 přihlášených staveb a za necelých 13 dnů najela přes 3 200 km.

Všechny oceněné i přihlášené stavby jsou k dispozici na webu Stavba roku 2021.