Vznikne muzeum dopravní techniky

21/4 2017

Nabídku atraktivit Ostravy obohatí v perspektivě nejbližších let zbrusu nové muzeum dopravní techniky. Záměrem města je, aby nešlo o prostou výstavku dopravních prostředků, ale o místo, kde by mohli zajímavě a smysluplně trávit svůj volný čas občané a návštěvníci města, zejména rodiny s dětmi. Informoval o tom radní pro dopravu Lukáš Semerák.

Vznikne muzeum dopravní techniky

Mezi oblíbené atrakce patří jízdy historickým tramvajovým motorovým vozem Barborka z roku 1904. I on by měl být jedním z lákadel nového muzea. Foto: Archiv MMO

Veřejnou zakázku na vyhotovení konceptu muzea dopravní techniky, dokumentaci pro jeho vybavení a výkon činnosti koordinátora za maximálně 2 miliony korun bez DPH schválila rada města 18. dubna. K podání nabídky budou osloveny kanceláře z České republiky i ze zahraničí, mezi jinými například Josef Pleskot, který již realizoval v Ostravě několik úspěšných projektů. Mezi vytipovaná zahraniční pracoviště patří studia z Berlína, Schwaig bei Nürnbergu, Bergeijku a Vídně. Nabídku však může poslat neomezený počet zájemců.

Zadávací podmínky budou zveřejněny v českém a anglickém jazyce od 24. 4. na profilu zadavatele: https://verejnezakazky.ostrava.cz/detail/11613. Lhůta pro podání nabídek je stanovena na 31. července do 13 hodin.

„Podstavou této veřejné zakázky je, že nehledáme autory stavebních řešení, ale autory náplně, konceptu muzea, které by mělo být unikátní a atraktivní nejen pro občany Ostravy, ale také pro její návštěvníky, kteří by tak měli další důvod do Ostravy přijet. Proto oslovujeme nejenom architektonické kanceláře, ale také kreativní studia, která mají zkušenosti s výstavnictvím,“ uvedl Lukáš Semerák.

Nové muzeum využije rozsáhlou sbírku exponátů shromážděných Dopravním podnikem Ostrava a potenciálu dopravních nadšenců, kteří se o ni starají. Vznikne poblíž Hlavního nádraží v Přívoze, v lokalitě vymezené ulicemi Wattovou a Špálovou, kde město v minulých letech vykoupilo a zcelilo pozemky zastavěné technickými objekty. Poslední se mu podařilo získat za cenu 20 milionů korun koncem loňského roku. Plánovaná výstavba muzea díky tomu nabízí také ojedinělou šanci na otevření prostoru mezi hlavním nádražím a náměstím Svatopluka Čecha a zatraktivnění této části města.