Vloni volili rodiče nejčastěji tradiční jména Ema a Jakub

11/1 2023

Nejčastěji svým dcerám, narozeným ve městě v roce 2022, volili rodiče jména Ema (Emma) a Eliška. Nejoblíbenějšími chlapeckými jmény zůstávají Jakub a Jan. I vloni se v Ostravě narodilo víc chlapců (2 469) než děvčat (2382) a srovnáme-li porodnost dvou předchozích let, pak v roce 2022 klesl počet narozených dětí ve městě o 568.

Vloni volili rodiče nejčastěji tradiční jména Ema a Jakub

Prvním ostravským občánkem roku 2023 byla holčička Rona. Foto: FNO

Mezi novorozenci bylo také 106 dvojčat. Nejvíc dětí se narodilo ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Nejpopulárnější Emy (Emmy) a Elišky následovala jména Viktorie (Victoria, Viktoria), Anna, Tereza, Laura, Natálie, Sofie, Rozárie, Amálie, Klára, Adéla, Elizabeth, Nina, Nela a Karolína. Při výběru jmen pro syny preferovali rodiče krom již zmíněného Jakuba a Jana oblíbená jména Matyáš, Matěj, Vojtěch, Tobiáš (Tobias), Tomáš, Dominik, Adam, Lukáš, David, Sebastián (Sebastian), Jonáš a Samuel. Chlapci, kteří se vloni narodili ve městě, však nosí i jména neobvyklá, rodiče je pojmenovali Ares, Arne, Enrico, Elias, Danylo, Fabricio, Fuad, Kerim, Lorik, Myron, Niko či Noel a Quido. Raritní jména se objevila vloni též v rodných listech děvčat, pro která rodiče vybrali jména Raimy, Saloua, Freya, Arya, Akira, Adléta, Melody, Jovanka, Erona a Siria. Ostatně velmi neobvyklé jméno má první miminko, které se narodilo ve městě v roce 2023, pro dívku vybrali rodiče jméno Rona, víc v odkazu https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/letosni-prvni-obcanek-se-jmenuje-rona.