Vítěze soutěže Finanční gramotnost přijal náměstek primátora

19/5 2011

Mistry České republiky v soutěži Finanční gramotnost žáky základní školy Matiční 5 z Moravské Ostravy přijal ve středu 11. května náměstek primátora Martin Štěpánek. Setkání na radnici se zúčastnili také ředitelka školy Dagmar Hrabovská, učitelka, která družstvo vedla, Jana Krupová a vedoucí odd. školství, sportu a volnočasových aktivit magistrátu Marta Szücsová.

Vítěze soutěže Finanční gramotnost přijal náměstek primátora

Tříčlenné družstvo ZŠ Matiční 5 tvořili žáci deváté třídy Michal Moravčinský, Radim Sedlák a Nikol Solková, kteří byli nejlepší ve školním kole a přes krajská kola se probojovali do závěrečného republikového semifinále a finále v budově České národní banky v Praze. V něm v konkurenci třinácti družstev ze všech krajů ČR obsadili vynikající první místo. O významu akce napovídá to, že finálové klání, které zorganizovaly společnosti Finanční gramotnost a Cofet za podpory ČSOB, ACCA a dalších, zahajoval guvernér ČNB Miroslav Singer, odbornou porotu vedl finanční arbitr ČR František Klufa.
Druhý ročník soutěž Finanční gramotnost vyhlásilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pro žáky 6.-9. ročníků ZŠ, 1.-4. ročníků osmiletých gymnázií a 1. a 2. ročníků šestiletých gymnázií (I. kategorie). Ve II. kategorii soutěžili žáci 1.-4. ročníků SŠ a SOU, 5.-8. ročníků osmiletých gymnázií a 3.-6. ročníků šestiletých gymnázií. Soutěže se letos zúčastnilo přes 40 tisíc žáků a studentů z více než sedmi stovek škol.
Finanční gramotnost je soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů občana nezbytných k tomu, aby finančně zabezpečil sebe a svou rodinu v současné společnosti, aktivně vystupoval na trhu finančních produktů a služeb. Finančně gramotný občan se lépe orientuje v problematice peněz, cen, půjček a úvěrů. Je rovněž schopen vypracovat si domácí rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků a bránit se předlužení i s ohledem na měnící se situace v životě i ve společnosti.