Vernisáž fotografické výstavy představí partnerské město Gaziantep

24/1 2023

Přijměte naši pozvánku k vernisáži fotografií partnerského města Gaziantep, která se uskuteční v prostorách foyer ostravské Nové radnice 26. 1. 2023 od 15 hodin za přítomnosti představitelů obou měst.  Zájemci pak mohou výstavu zhlédnout až do konce února 2023.

Vernisáž fotografické výstavy představí partnerské město Gaziantep

Muzeum mozaik Zeugma. Foto: město Gaziantep

Koncem loňského roku uplynulo deset let od podpisu partnerské smlouvy mezi městy Ostrava a Gaziantep. Město Gaziantep se pyšní historickou rolí významného obchodního centra na trase Hedvábné stezky a titulem jednoho z evropských hlavních měst gastronomie. Slavné je rovněž muzeum Zeugma s překrásnými mozaikami.

Na devíti panelech se návštěvníci výstavy budou moci seznámit se zajímavostmi, za kterými do Gaziantepu míří turisté z různých koutů světa. Náleží mezi ně jistě Muzeum mozaik Zeugma, jedno z největších muzeí mozaik či Gaziantepský hrad. Všechny fáze tvorby sochařských děl pak návštěvníci mohou vidět v lomu a sochařské dílně Skanzenu Yesemek. V Rumkale se nacházejí pozůstatky architektury připomínající pozdně románské a středověké stavby. Botanická zahrada Gaziantep čítá 750 druhů flory a více jak 30 000 rostlin. Návštěvníky jistě vábí také největší turecká zoologická zahrada Gaziantep, turecké lázně ve městě či vodní nádrž Alleben. Výjimečná je i gaziantepská kuchyně, zahrnující zhruba pět set jídel, město Gaziantep bylo v roce 2015 zařazeno do Sítě kreativních měst UNESCO v oblasti gastronomie. Proslulé jsou zdejší pistácie či gaziantepská baklava, jejíž receptura se po celé generace předává z otce na syna. Zapomenout však nelze ani na gaziantepský mědirytecký bazar či olivové mýdlo, které se ve městě vyrábí tradičními metodami zhruba 150 let.