Ve středu si připomínáme Den veteránů

10/11 2020

Ve středu 11. listopadu si připomínáme Den veteránů. Tento mezinárodní den je věnován památce a hrdinství a obětí vojáků.

Ve středu si připomínáme Den veteránů

Květy vlčích máků jsou symbolem Dne veteránů. Foto: René Stejskal

Ostrava si tento den, společně s Armádou České republiky a dalšími organizacemi, připomíná vzpomínkovým aktem v Komenského sadech. Vzhledem k přijatým opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru se letošní veřejné setkání neuskuteční. Zástupci města, organizace i občané mohou nicméně v tento den položit kytice u paty památníku individuálně.

„Vzhledem k hygienickým opatřením zamezujícím šíření koronavirové pandemie se letos toto setkání nemůže uskutečnit.  Na válečné veterány a účastníky novodobých konfliktů však nezapomínáme. Za vše bych zmínil například právě připravovaný památník v Parku československých letců, péči o památníky a válečné hroby, nebo i symbolické maličkosti jako možnost využívat bezplatně městskou hromadnou dopravu.  Věřím, že již brzy se situace dostane do normálu a my se s nimi budeme opět setkat osobně,“ řekl primátor města Tomáš Macura.

Den válečných veteránů se připomíná ve světě 11. listopadu v 11 hodin, kdy tento den v roce 1918 byla podepsáním příměří ukončena první světová válka. V České republice se Den veteránů připomíná od roku 2001. Účastní se jej veteráni druhé světové války i novodobí veteráni. Symbolem tohoto dne je od konce 1. světové války vlčí mák, neboť vlčí máky v té době pokrývaly hroby padlých na západní frontě.