V Parku čs. letců bude slavnostně představen památník válečným veteránům

29/6 2022

Už v pátek 1. července se veřejnosti oficiálně představí nově instalovaný památník v parku Čs. letců, věnovaný českým a československým veteránům válečných konfliktů.

V Parku čs. letců bude slavnostně představen památník válečným veteránům

Originálně řešený památník z dílny Pavly Scerankové. Foto: MMO

Slavnostní setkání začíná v 10. hodin za účasti zástupců statutárního města Ostravy, Armády ČR, Moravskoslezského kraje a městské části Moravská Ostrava a Přívoz.

Památník podle návrhu sochařky Pavly Scerankové je svým ztvárněním i formou unikátní. Jeho mechanická konstrukce totiž obsahuje vybrané citáty jednotlivých veteránů, pokrývající období od bojů československých legií za první světové války až po zahraniční mise v Afghánistánu. Právě tyto veteránské citace si mohou návštěvníci parku „posunovat a nastavovat“ pomocí pohyblivých kruhů.

Nenechte si ujít den, kdy bude jedinečný památník uveden do našeho veřejného prostoru.

Náklady na zřízení památníku si vyžádaly 5 240 000 korun (včetně DPH). Většinu částky uhradilo statutární město Ostrava. Prostřednictvím dotace ve výši 700 000 korun přispěl rovněž Moravskoslezský kraj, částkou v hodnotě 500 000 korun taktéž městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.