V Ostravě začíná nový školní rok
Letní prázdniny končí a všechny školou povinné čeká návrat do školních lavic. Začátek školního roku dne 2. 9. se týká také 54 ostravských základních škol, zřizovaných městskými obvody. Nastoupí do nich více než 21 tisíc žákyň a žáků. K zápisům do prvních tříd jich letos přišlo 2907.
První školní den na jedné z ostravských základních škol. Foto: Lukáš Kaboň
V rámci celé obce s rozšířenou působností (ORP) Ostrava začne školní rok zhruba 24 tisícům dětí. Jde o podobné číslo jako loni. Mateřské školy pak bude navštěvovat přibližně 8 tisíc dětí, z toho téměř 2,5 tisíce jich do školky půjde poprvé. Také v letošním roce město Ostrava pokračuje v podpoře školství prostřednictvím rozmanitých dotačních titulů, programů a projektů.
„Školství je skutečně velmi různorodým komplexním oborem. Jak vyplývá z níže uveřejněného výčtu, jsme si této skutečnosti plně vědomi a snažíme se jej podporovat v celé jeho šíři,“ konstatuje náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. „Jak jsme již dříve uvedli – a já to budu při každé příležitosti opakovat – školství je pro nás jako město velkou prioritou. Proto rozvíjíme každou jeho složku, od inovace výukových metod přes zvyšování kvality školních jídelen až k podpoře mimořádných univerzitních talentů. Zkrátka – věnujeme pozornost každému jednotlivému dílku, aby ‚mozaika školství‘ vynikla jako celek.“
Zacílené dotační programy a výzvy
Rovněž školní rok 2024/25 potvrdí, že Ostrava dlouhodobě podporuje a rozvíjí širokou škálu oblastí, které školství zahrnuje. Jsou připraveny dotační programy a výzvy, týkající se rozvoje kvality školství, jakož i vzdělávání a talentmanagementu, a to v celkovém objemu téměř 45 milionů korun.
Pro rok 2025 je v oblasti rozvoje kvality školství a v oblasti vzdělávání a talentmanagementu vyhlášeno několik programů i výzev. Termín podání žádostí v těchto oblastech bude probíhat od 16. 9. do 27. 9. 2024. Zároveň v pondělí 9. 9. proběhne od 10 hodin v prostorách Magistrátu města Ostravy seminář pro žadatele k poskytnutí peněžních prostředků. Více na https://talentova.cz/seminar-k-poskytnuti-peneznich-prostredku-z-rozpoctu-smo-na-rok-2025/. Dalších 9 milionů si rozdělilo 42 ostravských mateřských, základních i středních škol v oblasti cizojazyčné výuky.
Vzdělávací aktivity „šité na míru“
Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Ostrava IV nabídne celou řadu vzdělávacích aktivit pro pedagogy i nepedagogické pracovníky mateřských i základních škol, jejich vedení, zřizovatele, rodiče, ale především pro děti a žáky. S odbornou pomocí pracovních skupin projektu vytváří realizační tým strategický dokument pro oblast vzdělávání ve správním obvodu ORP Ostrava do roku 2028. Tento dokument bude souborem plánovaných vzdělávacích aktivit do budoucích let. Projekt je realizován do 31. 12. 2025 a je spolufinancován Evropskou unií, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a z městského rozpočtu.
S novým školním rokem premiérově odstartoval projekt v rámci akreditace Erasmus+ s názvem Talent Explorer, do něhož se zapojila pětice základních škol. (ZŠ Mitušova, ZŠ Šalounova, ZŠ Matiční, ZŠ Bulharská a ZŠ Stará Bělá.) Pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci díky projektu mohou prohloubit své jazykové dovednosti, nasát příklady zahraniční dobré praxe a inspirovat se metodami svých kolegů. Novinkou projektu je odborný kurz v zahraničí pro celkem 10 (ne)pedagogů. Projekt je realizován ve školním roce 2024/2025 a je financován Evropskou unií.
Ve školních jídelnách se vaří zdravě a chutně
Již pátým rokem ve školách pokračuje ambiciózní projekt „Fajne školní bistro“, který si klade za cíl pozitivně ovlivnit stravovací návyky dětí v souladu se zásadami správné výživy. Vybraní mentoři z řad špičkových kuchařů při něm skrze workshopy, přednášky a školení spolupracují se zaměstnanci školních jídelen. Jedním z výstupů projektu je mimo jiné Digitální kuchařka s nápaditými recepty z konaných mentoringů. Najdete ji na https://talentova.cz/wp-content/uploads/2024/08/FSB-digitalni-kucharka_interaktivni-final.pd.
Školy pracují s vlohami každého dítěte
Specifická výzva je určena k podpoře systémového kariérního poradenství ve školách, jejichž zřizovatelem je městský obvod. Z výše uvedeného celkového počtu 54 škol se jich daného projektu účastní 37. Mohou počítat s městskou finanční podporou v rozsahu 1, 8 milionu korun.
Pokračuje také projekt zaměřený na Prevenci předčasných odchodů ze vzdělávání realizovaný díky finanční podpoře EU a MPSV.
Děti se učí kreativitě, spolupráci a zodpovědnosti při realizaci svých nápadů
Už na podzim se rozeběhnou participativní rozpočty jednotlivých škol, které město realizuje ve spolupráci se Střediskem volného času Korunka a Parlamentem dětí a mládeže města Ostravy. Sami žáci tak mohou vymyslet, navrhnout a „odpracovat“ vlastní projekt, který by podle nich obohatil jejich školu.
Královská hra baví a rozvíjí i ty nejmenší
Sázka na šachy ve školách se ukázala jako správná. V letošním roce se zapojily další základní školy i mateřinky. Proběhlo několik školních šachových turnajů, konal se taktéž další ročník dětských šachových táborů. Jejich kapacita dokonce musela být kvůli značnému zájmu rozšířena.
Talent jako hodnota
Ve dnech 9. – 10. 10. 2024 Ostrava hostí 3. ročník konference Talent City, zaměřené na podporu nadání a talentu. Organizátoři přichystali 100 workshopů pro děti mateřských a základních škol, které se odehrají první konferenční den a v různých městských částech. Dospělé publikum pak své znalosti a dovednosti obohatí během debatních a inspirativních bloků s názvy Talent a kreativita, Talent a vzdělávání a Talent a podnikavost, které se spolu se závěrečnou debatou uskuteční 10.10. v centru Ostravy. Podrobné informace najdete na https://talentova.cz/projekty-mesta/talent-city/ a na facebooku @Talentova.
Finanční dar nadaným studentům
Pokračuje také projekt „Talent roku“. Nadaní vysokoškoláci, kteří v uplynulém akademickém roce dosáhli výjimečných studijních a vědeckých úspěchů mohou od města získat až 100 tisíc korun. Jaké jsou podmínky pro přihlášení lze zjistit na https://talentova.cz/podporujeme/talent-roku/. Termínem pro podání návrhu je 31. 10. 2024
Kniha coby kamarád už od prvního školního dne
Ve spolupráci se spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou a ilustrátorkou Markétou Šmalcovou připravil Odbor kultury a školství Magistrátu města Ostravy knížku „Anežka s Filipem objevují Ostravu“, inspirovanou zajímavými místy moravskoslezské metropole. Kniha bude děti provázet při jejich prvních zážitcích se čtením a zároveň obsahuje spoustu úkolů, kvízů a herních prvků. Děti knihu dostávají v den nástupu do první třídy. Publikace vychází v nákladu 3500 kusů.
Přeskoč, přelez, ale nepodlez!
Zcela nově se rozjíždí projekt „(R)Evoluce pohybu“. Jeho smysl spočívá v inovacích výuky tělesné výchovy. Učitelům zároveň poskytne nástroje k uchopení moderních výukových metod. Projekt vznikl ve spolupráci s Ostravskou univerzitou a jeho pilotní ročník odstartuje ve školním roce 2024/2025 na 1. stupni ZŠ Nádražní a ZŠ Gen. Píky.
I pro letošní školní rok jsme připravili ve spolupráci s Asociací školních sportovních klubů oblíbené Ostravské sportovní hry. Pátý ročník rozšíříme o nové sportovní aktivity i nová sportoviště. V plánu máme lyžařské závody, turnaj v badmintonu a další netradiční sporty. Pokračovat budeme v úspěšném crossfitu. Startujeme na konci září.
Oceňujeme Komenského následovníky
U příležitosti Dne učitelů se znovu odehraje ceremoniál ocenění pracovníků ve školství. Vyhlášeny budou 4 kategorie: Mimořádná pedagogická osobnost, Ocenění za celoživotní pedagogickou činnost, Ředitel školy a Odborník školního poradenského pracoviště. Nominace budou přijímány do 6. 1. 2025. Podrobněji na www.talentova.cz.
Z nabídky kroužků si vybere každý
Ostravská Střediska volného času (Zábřeh, Korunka, Ostrčilova), spolu s Domem dětí a mládeže Ostrava-Poruba, přichystala více než 400 volnočasových kroužků pro malé i větší děti. Jejich záběr je vyčerpávající, od gymnastiky, teraristiky, digitální tvorby, robotiky, IT kroužků nebo závěsné akrobacie přes například řemeslné dílny až po třeba jazykovou výuku či komiksovou tvorbu. Rodiče jistě uvítají jejich velmi příznivé ceny. V některých obvodech dokonce mohou na tyto mimoškolní aktivity dětí čerpat slevy i formou tzv. Correnců.
Tvoříme dětem perspektivu
Statutární město Ostrava uvedlo v život rovněž projekt Klíče pro budoucnost našich dětí III. Ten se zaměřuje na využívání inovací ve vzdělávacím procesu skrze volnočasové aktivity. Jedná se tedy o ukázkové spojení příjemného s užitečným. Základem je práce s prvky virtuální a rozšířené reality, včetně plné konektivity všech budov SVČ a DDM, které město zřizuje. Projekt za 37 milionů korun je spolufinancován Evropskou unií v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).