V Ostravě začala konference Unique Summit Ostrava 2023

23/11 2023

V Ostravě se ve dnech 22. – 24. listopadu 2023 koná konference Unique Summit Ostrava 2023. Jejím hlavním přínosem je propojení startupů s investory a zástupci měst pro vytvoření globálního inovačního ekosystému. Unique Summit 2023 je výjimečnou událostí pro globální, podnikatelskou komunitu a lze očekávat nové příležitosti pro rozvoj startupů, vytvoření silných mezinárodní vazeb a posílení podnikatelského prostředí mimo hlavní města.

V Ostravě začala konference Unique Summit Ostrava 2023

Zahájení konference Unique Summit v Ostravě. Foto: Roman Vlachynský

Konferenci udělil záštitu prezident republiky Petr Pavel a ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Jsem rád, že Unique Summit Ostrava je součástí Týdne pro Digitální Česko, což je největší vzdělávací akce v oblasti digitalizace u nás. Celého Týdne se účastní přes osmdesát partnerů a probíhá v něm přes 120 vzdělávacích kurzů, webinářů, workshopů a konferencí. Unique Summit má ovšem na rozdíl od většiny ostatních navíc ještě mezinárodní přesah, a celou akci tak pozdvihává na vyšší úroveň. Děkuji za to,“ uvedl Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci.

Náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová doplnila: „Jde o jednu z mnoha aktivit, kterou realizuje město v rámci podpory podnikání a podnikavosti s cílem podpořit talentované lidi ve městě a zároveň je do Ostravy přilákat. Předpokládám, že Ostrava se po summitu zapíše na globální investorskou mapu, identicky jako v případě předchozích hostitelských měst. Město také významně podporuje oblast vzdělávání, mezi podpořené projekty náleží program Global Experts, jehož hlavním cílem je přilákat na univerzity v Ostravě excelentní vědce dlouhodobě působící v zahraničí a zajistit jim podmínky pro výzkum v Ostravě, resp. Moravskoslezském kraji.

Konference se uskuteční v City Campusu Ostravské univerzity a organizuje ji statutární město Ostrava ve spolupráci s Moravskoslezským inovačním centrem, akci podpořil také Moravskoslezský kraj.  Do Ostravy se sjede 18 delegací z celého světa, aby společně našli řešení pro rozvoj daných měst a jejich startupů, a to za účasti předních evropských investorů a firem z regionu. Summit představí startupové lídry v inovacích, nebudou chybět zástupci evropských univerzit a investoři, kteří se představí jako hlavní prezentující celého programu. „V programu summitu je i klimatická sekce, kde představíme projekt Moravskoslezského kraje LIFE COALA. Jeho cílem je zvýšit odolnost našeho regionu vůči klimatickým změnám a podpořit udržitelný rozvoj kraje. Společně s naším partnerem Nadací Partnerství vyhlásíme na summitu vítěze regionální ceny Adapterra Awards, která hledá nejlepší projekty v oblasti adaptací na změnu klimatu a nabízí díky příkladům dobré praxe spoustu inspirace,“ řekla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková.

„Je až neuvěřitelné, jakým vývojem si Ostravsko a celý region za poslední dvě dekády prošly. Kdysi významné průmyslové středisko dnes hostí summit světového významu s cílem propojit startupy s investory a municipalitami a vytvořit vhodné prostředí pro jejich růst. Jsem přesvědčen, že náš kraj má velký podnikatelský potenciál a Unique Summit Ostrava 2023 jej ještě znásobí. Zcela naplněná kapacita konference dokazuje, že aktivity na podporu podnikání mají smysl a hrají důležitou roli v rozvoji inovačního ekosystému regionu,“ sdělil Pavel Csank, ředitel Moravskoslezského inovačního centra.

Účastníky čekají také panelové diskuze se světovými investory a startupy a sdílení know-how díky propracované networkingové aplikaci. Na konferenci si mohou účastníci vyslechnout mimořádné řečníky Annu Maj, mimo jiné expert v Evropské radě pro inovace, Taryn Andersen, zakladatelku platformy impulse4woman, Ola Bergstrom, profesor z Göteborské univerzity, Paul G. Putz, investora a zakladatele společnosti Danube Angels, atd. Účastníci, řečníci, investoři přiletí ze států například Mosambik, Nový Zéland, z měst Cape Town, Sao Bento de Sul, Malaga, Dacar a dalších. Mimo to se účastníci mohou těšit na prezentace startupů z Moravskoslezského kraje a na finále dalšího ročníku CEE Startup Voucher, který podporuje podnikatele z Česka, Polska a Slovenska. Chybět nebude pracovní veletrh JobFair, kde mohou firmy prezentovat své nabídky zaměstnání.

Unique Summit je globální iniciativa hnutí Global StartupCities, která propojuje ekosystémy z celého světa za účelem podpory podnikání a rozvoje startupů. Aktuálně propojuje 18 měst z celého světa. Založena byla v roce 2018 a od té doby zaznamenala několik úspěšných ročníků. "Unique Summit představuje pro Ostravu ideální příležitost zařadit se na mapu evropských podnikatelských inovátorských ekosystémů. Pomáhá jí v tom zejména její ideální poloha vstupní brány mezi východními a západními trhy. Ostrava upevní svou roli jako StartupCity. A to jako nový ekonomického motor, který je založený na podnikatelích-inovátorech v České republice,“ konstatoval Arturo Villar Menéndez, spoluzakladatel hnutí Global StartupCities. Více informací a program akce naleznete: https://www.uniquesummit.com/.