V Ostravě přibývají Místa přátelská rodině

14/9 2020

Místa přátelská rodině jsou v Ostravě označována od začátku září nálepkou projektu, který je součástí rodinné politiky města. Usnadňují rodičům s dětmi orientaci při hledání kavárny, restaurace a jiných zařízení, ve kterých je „rodina vítána“.

V Ostravě přibývají Místa přátelská rodině

Nálepka Místo přátelské rodině. Foto: MMO

Provozovny označené nálepkou Místo přátelské rodině musí splňovat alespoň tři z daných podmínek, např. dětský koutek, krmící židlička pro nejmenší děti, bezbariérový vstup, přístup k tekoucí vodě a toaletě zdarma nebo prostor pro diskrétní kojení.

„V projektu, který pomáhá vyhledávat místa přátelská k rodině, se nám podařilo spojit podporu rodin s podporou uvědomělého a zodpovědného podnikání, kterému se touto formou nabízí bezplatná forma reklamy. Těžit tak z něj mohou rodiny s dětmi, drobní podnikatelé i město jako celek. To je jeden z ukázkových modelů, který můžeme u naší prorodinné politiky nabídnout,“ vysvětlil náměstek primátora Zbyněk Pražák.

V pilotní fázi bylo v Ostravě vytipováno přes 30 takových míst, která jsou již uvedena v seznamu na https://fajnarodina.cz/misto-pratelske-rodine/ a další k nim přibývají. Výhledově vznikne také jejich interaktivní mapa.

Do rozšiřování sítě Míst přátelských rodině se může zapojit každý. Stačí prostřednictvím formuláře na webových stránkách zaslat tip, který bude prověřen, a v případě, že naplní představu místa přátelského k rodině, bude příslušná provozovna přidána do seznamu a označena nálepkou. K restauracím, s nimiž projekt startoval, se přidávají další místa jako hrad, divadla, planetárium, střediska volného času, rodinná centra apod.

Zatímco první ročník akce Dny fajne rodiny končí 19. září (program je zveřejněn na https://fajnarodina.cz/  nebo na Facebooku @fajnarodina), dotazníkový průzkum, kterým město zjišťuje potřeby ostravských rodin, je možné vyplnit až do konce listopadu. Zveřejněn je na webu Fajne rodiny https://fajnarodina.cz/dotaznikovy-pruzkum/. Dotazník připravilo město ve spolupráci s Ostravskou univerzitou.