Útvar hlavního architekta se mění na odbor územního plánování a stavebního řádu

29/5 2020

Útvar hlavního architekta Magistrátu města Ostravy se mění s platností od 1. června na odbor územního plánování a stavebního řádu. Původní koncept již nevyjadřoval přesně činnosti, které odbor dlouhodobě zajišťuje. Část jich přešla na Městský ateliér prostorového plánování a architektury MAPPA.

Útvar hlavního architekta se mění na odbor územního plánování a stavebního řádu

Orientační cedule s aktualizovaným názvem odboru. Foto: Petr Havránek

Město Ostrava zřídilo novou městskou organizaci MAPPA k 1. červenci 2019. Stala se hlavním pracovištěm města v oblasti architektury, urbanismu a tvorby města. MAPPA postupně vytvořila odborný tým a převzala od útvaru hlavního architekta organizaci architektonických soutěží, přípravu klíčových studií, více se zaměřila na tvorbu vize prostorového rozvoje města a projekty, pro které útvar hlavního architekta v minulosti neměl kapacity.

„Ateliér MAPPA měl dostatek času na to, aby se etabloval a stal se integrálním prvkem v rozvoji Ostravy, k čemuž významně přispěl i útvar hlavního architekta. MAPPA již naplno pracuje na řadě strategických projektů a systematicky tak naplňuje cíl, pro který byla zřízena. Organizační změna odboru magistrátu je proto logickým krokem," uvedla resortní náměstkyně Zuzana Bajgarová.

V návaznosti na tyto změny magistrát upravil organizační řád a také změnil název původního útvaru hlavního architekta. Nový odbor územního plánování a stavebního řádu magistrátu města nadále zůstává úřadem územního plánování, stavebním úřadem a orgánem památkové péče a zajišťuje koordinovaná stanoviska tak, jako doposud. Směrem k veřejnosti a k uvedeným činnostem se tedy nic nemění.

„Obě organizace spolupracují a koordinují své činnosti, což považuji za zásadní. Jsou také připraveny pracovat s podněty veřejnosti od projednávání dílčích studií až po řešení územního plánu. Věřím, že jejich propojení bude mít pozitivní vliv na rozvoj Ostravy," doplnila náměstkyně Zuzana Bajgarová.

Informace o změnách jsou uvedeny na webových stránkách města, upraven je také orientační systém v budově magistrátu na Prokešově náměstí tak, aby se v něm návštěvníci snadno orientovali.