U ostravských škol přibydou cykloboxy

8/2 2022

Rada města na svém prvním únorovém zasedání schválila poskytnutí 1,8 milionu korun k pořízení cykloboxů pro 18 ostravských základních škol. Minimálně stejnou částkou se na jejich financování budou podílet i městské obvody.

U ostravských škol přibydou cykloboxy

Cykloboxy pro ZŠ A. Kučery a ZŠ V. Košaře. Foto: MMO

Zároveň jsou hledány další možnosti financování z externích zdrojů k pořízení maximálního počtu cykloboxů u škol na území města. Jde o další krok, směřující k podpoře každodenního pohybu dětí i motivace k tomuto alternativnímu způsobu dopravy.

„V minulém roce se celorepublikové akce s názvem Pěšky do školy v Ostravě účastnilo 15 základních škol, což bylo hned po Praze nejvíce v zemi. Akce měla jen pozitivní ohlasy, a proto si myslím, že možnost bezpečně odložit kola u škol přesvědčí i další rodiny a pobídne i k této možnosti školní dopravy. Děti by se měly hýbat, jak jen to jde. O to více teď, v on-line době. Věřím, že cykloboxy jsou krokem správným směrem, a že takto rodiče i děti inspirujeme, aby do škol jezdili na kolech nebo koloběžkách,“ doplňuje Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora pro školství a sport.

O pořízení cykloboxů projevily zájem některé městské obvody, které se budou na jejich opatření podílet. Nejvíce, deset škol, bude podpořeno v Ostravě-Porubě, pět v obvodu Ostrava-Jih, dvě školy v Moravské Ostravě a Přívoze a jedna škola ve Vítkovicích. Díky smlouvě vyplývající z veřejné zakázky budou mít později i další školy, potažmo městské obvody, možnost dokoupit stejný typ cykloboxů z vlastních zdrojů za vysoutěženou cenu až do roku 2024. Cyklobox slouží nejen jako univerzální zařízení k úschově kol a koloběžek, ale lze jej využít také k odložení ochranných přileb a sportovního oblečení s ohledem na počasí.