Třetí ročník žákovské soutěže „O Ostravě“

26/5 2011

Ostravští školáci převzali v pondělí 23. května v radnici z rukou náměstka primátora Martina Štěpánka ocenění za umístění ve třetím ročníku znalostní soutěže o Ostravě. Tentokrát nesla podtitul Ostrava-Město techniky.

Třetí ročník žákovské soutěže „O Ostravě“

Třináct družstev z osmi ostravských základních škol a víceletých gymnázií se ve svých znalostech o historii i současnosti svého města, tentokrát v oblasti techniky, utkalo v úterý 17. května. Soutěžní klání sestávalo z korespondenčního a prezenčního kola. Žáci měli například pomocí textových editorů připravit navštívenku industriální památky, kterou si mohli sami zvolit. Na výběr měli Most Miloše Sýkory, Důl Anselm, Městskou vodárnu, Český akciový pivovar, Železniční stanici Ostrava-Svinov a Novou huť. Ve druhém korespondenčním úkolu pak měli zjistit, kteří autoři krásné literatury psali o ostravském průmyslu. V prezenčním kole se zabývali okruhy: historie a současnost, orientace na mapě, slavná jména v historii města a pak soutěžními úkoly – křížovkami, rébusy, puzzle a fotografiemi.

„ Technické obory klasického těžkého průmyslu původně tvořící základ studijního portfolia v Ostravě pomalu mizí, ale ve spolupráci s našimi univerzitami už hledáme a připravujeme nové, moderní možnosti technického studia. Je to pro nás velká výzva“, řekl při předávání cen náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek a dodal, že je velmi rád, že se žáci s chutí účastní takovýchto soutěží s technickou tematikou.

A jak vypadaly pomyslné stupně vítězů? Na třetím místě se umístilo družstvo žáků ze Základní školy Ľudovíta Štúra, první a druhé místo si pak rozdělili žáci Základní školy Matiční, družstvo 9.A získalo druhou příčku a zlato si odnesl tým 9.B ve složení Tereza Králová, Veronika Svobodová, Dominika Kalová a Veronika Sedláčková.
Fakt, že vítězné družstvo tvořily výhradně dívky, ukazuje, že nejen chlapecká část žáků základních škol v Ostravě má zájem o technické vymoženosti.