Studenti v Ostravě se budou učit restaurovat motocykly

1/4 2019

Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě (VŠB-TUO) otevřela restaurátorskou dílnu historických motocyklů. Se vznikem dílny je spojen i nový studijní obor zaměřený právě na restaurování starých strojů. Budou se v ní také opravovat stroje někdejšího závodníka a akademického sochaře Miroslava Rybičky, který daroval kolekci motocyklů včetně vzácných kousků. Historické unikáty jsou vystaveny v pavilonu C na Výstavišti Černá louka v Ostravě. 

Studenti v Ostravě se budou učit restaurovat motocykly

Expozice historických motocyklů je otevřena na Výstavišti Černá louka v pavilonu C. Foto: Expozice historických motocyklů

Děkan Fakulty strojní Ivo Hlavatý projekt považuje za unikátní a minimálně ve střední Evropě se podle něj obdobný obor nevyučuje. Studenti se na něj budou moci přihlásit od příštího akademického roku. Dneska máme k dispozici nové moderní technologie, které nám hodně pomáhají. V té naší specializaci bude důležitá jedna věc, že my budeme studenty učit pomocí nových technologií - 3D tisky, 3D skenování," uvedl Hlavatý. Předpokládá, že na tuto studijní specializaci bude možné v ročníku přijmout 15 až 20 studentů.

Strojaři podle něj na trhu práce chybí obecně. Ve střední Evropě je obor restaurátorství z hlediska strojařiny velice zajímavý a jediný, takže jsme první, kteří to tady spouštíme," uvedl děkan. Absolventi se podle něj budou schopni uplatnit nejen v Česku, ale i zahraničí. Motocykly a historické automobily jsou po celém světě. Sbírky, které jsou po České republice a nejsou renovované, jsou samozřejmě k dispozici a musíme je renovovat, takže naši absolventi určitě najdou uplatnění," míní Hlavatý.