Sto let republiky na fotografiích ČTK

11/7 2018

Desítky profesionálních snímků dokumentujících prchavé momenty historie samostatného československého a českého státu přináší výstava Okamžiky století, která byla instalovaná v pondělí 9. července na Masarykově náměstí. U příležitosti 100 let republiky a současně 100 let od svého založení ji připravila Česká tisková kancelář (ČTK). Expozice bude k vidění do neděle 29. července.

Sto let republiky na fotografiích ČTK

Usmívající se Jaroslav Seifert a Karel Gott se zlatou deskou. Foto: Bohuslav Krzyžanek

Putovní výstava fotografií Okamžiky století byla oficiálně zahájena v dubnu v Praze. Tvoří ji celkem 30 oboustranných velkoplošných panelů s fotografiemi věnovanými každému roku existence republiky. Vedle Ostravy už navštívila nebo ještě navštíví Brno, Hradec Králové, Plzeň, Ústí nad Labem a České Budějovice. Svou pouť zakončí v říjnu opět v hlavním městě.

Charakter a způsob vzniku expozice popisuje ve své pozvánce k návštěvě výstavy generální ředitel ČTK Jiří Majstr:

„Zveme vás na procházku obrazovými dějinami republiky, jak jsme je nakonec z několika miliónů snímků zaostřili na několik desítek fotografií. O každou z nich a o její právo být na této výstavě jsme se v agentuře pohádali. Toto je výsledek. Je individuální, neopakovatelný a určitě i subjektivní. Na těchto třiceti panelech vás provádíme klíčovými okamžiky československých dějin, ukazujeme významné osobnosti, sportovní události, ale třeba i první Miss Československa z počátku minulého století, nebo i chvíle, jejichž význam v době pořízení snímku nikdo nemohl chápat, jako je setkání vítěze Wimbledonu Jana Kodeše s tenisovým žákem Ivanem Lendlem nebo odchod Karla Kryla z posledního vystoupení v Československu.“