Sportovci roku 2023 mají svá jména

10/6 2024

Prostřednictvím tradiční ankety Sportovec roku statutární město Ostrava oceňuje úspěšné sportovce z našeho města a prezentuje veřejnosti jimi dosažené výkony. Anketa, která zahrnuje několik soutěžních kategorií, v neposlední řadě přihlíží ke společenskému rozměru sportu a slouží také k propagaci pohybových aktivit. Součástí ocenění v každé kategorii – kromě kategorie společensky odpovědná firma – je finanční odměna.

Sportovci roku 2023 mají svá jména

Vítězové ankety Sportovec roku 2023 s ostravským primátorem Janem Dohnalem. Foto: Lukáš Kaboň

Veřejnost mohla nominovat soutěžící v následujících kategoriích: nejlepší jednotlivec, nejlepší kolektiv, talent roku, nejlepší handicapovaný sportovec, sportovní legenda a společensky odpovědná firma. Sběr návrhů probíhal od 15. 1. do 29. 2. 2024. Nominace následně posuzovaly příslušné orgány města, a to na základě doporučení hodnotící komise. Vzhledem k prestižnímu postavení titulu Sportovec roku o vyhlášení vítězů nakonec rozhodla rada města.

Ostravský primátor Jan Dohnal podrobně shrnul význam, smysl a poselství tohoto ocenění: „Město se snaží touto anketou nejen zdůraznit společenský význam sportu a zdravého životního stylu, ale zejména vyjádřit sportovcům úctu za dosažené výsledky, za kterými stojí tvrdá práce, sebekázeň a vytrvalost a stejně tak motivovat a podpořit zájem dětí, mládeže i dospělých o pohyb a sport obecně. Také je na místě poděkování subjektům, které sport ve městě podporují. Zdraví lidé tvoří zdravé město, a to je hlavní cíl naší dlouhodobé podpory široké škály sportovních aktivit na území města.“

Nejlepším jednotlivcem v anketě Sportovec roku 2023 se stal Ondřej Satoria, baseballista týmu Arrows Ostrava. Mažoretky oddílu TOM Krokodýl si odnesly cenu za nejlepší kolektiv. V kategorii talent roku pak uspěla boxerka Julie Poledníková z Boxing Ostrava. Nejlepším handicapovaným sportovcem byla vyhlášena Karla Foltová, která se za centrum pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek a Sportovní klub Sluníčko věnuje stolnímu tenisu, lehké atletice, boccie a bowlingu. Mezi sportovní legendy byl uveden vzpěrač Hans Zdražila, olympijský vítěz, mistr světa a držitel několika stříbrných a bronzových medailí ze světových i evropských šampionátů. Ocenění pro společensky odpovědnou firmu získala společnost Through Generations, jež se zabývá rozvojem mládeže a dívčího hokeje. Daří se jí přitom navazovat spolupráci se středními školami a univerzitami v USA a Kanadě, odkud je možné čerpat inspiraci při propojování oblastí sportu a školního vzdělávání.

Primátor statutárního města Ostravy předal Sportovcům roku 2023 ocenění a šek s finančním darem na slavnostním ceremoniálu v Dolních Vítkovicích. Ten proběhl u příležitosti konání renomovaného beachvolejbalového turnaje Ostrava Beach Pro, v jedinečných kulisách tamního industriálního areálu. Ceremoniál zakončil křest knihy „Ostrava“ z pera Libora Sváčka.