Speciální běžecký okruh za planetáriem byl otevřen

17/10 2019

Město Ostrava nechalo v porubském lese za planetáriem vybudovat speciální trasu pro běhání. Na projektové přípravě běžeckého okruhu se podíleli také členové Ligy stovkařů. Ti si ho společně otestovali krátkým běžeckým závodem ve čtvrtek 17. října u příležitosti jeho slavnostního otevření.

Speciální běžecký okruh za planetáriem byl otevřen

Okruh otestovali krátkým závodem členové Ligy stovkařů. Foto: Jiří Zerzoň

Součástí akce byla i prohlídka trati a cvičebních prvků, které jsou na ní po konzultaci s běžci umístěny. Běžecký okruh v Porubském lese se začal budovat letos na jaře. Má nepravidelný tvar a je dlouhý bezmála 900 metrů. Název dostal podle svérázného vysloužilého havíře Františka Ohery, který se po vyřazení z šachty dal se zaprášenými plícemi na běhání a své běžecké trasy pečlivě udržoval i pro další zájemce o běhání.

„Lidí, kteří se věnují běhu, přibývá. Je to ostatně vidět i na různých veřejných závodech, které se konají ve městě i v blízkém okolí. Trénovat v přírodě je samozřejmě ideální varianta a možností pro běh v lese přímo v Ostravě zatím moc není. Proto jsme se rozhodli vybudovat nový okruh v Porubském lese, kde je ideální lokalita pro běhání. Samozřejmě jsme oslovili i zkušené běžce, aby nám pomohli s návrhem, jak by měl takový tréninkový okruh podle nic vypadat. Členové ostravské tělovýchovné jednoty z Ligy stovkařů místo dobře znají, už dříve tam běhali a cvičili. Konzultovali jsme s nimi umístění jednotlivých cvičebních prvků nebo například vzdálenost kolíků pro člunkový běh. Mám radost, že jsou spokojeni," řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Okruh je navržen tak, aby se s maximální ohleduplností vyhýbal vzrostlým dřevinám. Povrchovou vrstvu tvoří směs pilin a písku s podkladem pro odvodnění, zvýšené obruby jsou z modřínového dřeva. Toto řešení eliminuje riziko poškození kořenového systému. Modřínové dřevo bylo použito i pro výrobu mobiliáře a drobných prvků sloužících ke cvičení a protažení. Návštěvníci lokality mají k dispozici ručkovadlo, pět hrazd, čtyři fitness lavice, překážky a lavičky. Na rovném povrchu je vyznačena trasa pro takzvaný člunkový běh. Běžci tak mohou testovat explozivní běžeckou rychlost a svou hbitost. Trasa je doplněna také o panely, na kterých jsou informace o použití jednotlivých cvičebních prvků, které připravil Ateliér zahradní a krajinářské architektury ZAKA 22. Podél okruhu jsou umístěny patníky, které udávají hodnotu uběhnutých metrů.

„Poruba si tréninkový běžecký okruh zasloužila, čekali jsme na něj dlouho. Samozřejmě, že běhat se dá kdekoliv, po silnici, po chodníku, na stadionu. Ale na novém běžeckém okruhu je výjimečný podklad tvořený směsí pilin a jemného písku, který je na běhání ideální a nebolí z něj klouby. Jsme rádi, že se podařilo propojit naše potřeby s možnostmi Ostravských městských lesů, které se o lokalitu starají, a městem Ostrava, které vybudování okruhu financovalo. V Porubském lese byla improvizovaná běžecká trať už dříve, povrch byl ale tvrdý a chyběly cvičební prvky. Nový okruh ještě ani nebyl oficiálně otevřen, a mí kamarádi už tam chodili trénovat, běhají tam studenti a zaměstnanci technické univerzity a mnoho dalších sportovních nadšenců, s rodiči se tam chodí protahovat i děti," řekl předseda Ligy stovkařů Ostrava Jaromír Horák.

„Přístup citlivý k okolní přírodě byl jedním z hlavních požadavků na tvůrce projektu. Zásadní bylo nekácet vzrostlé stromy, proto je okruh nepravidelného tvaru a ani nemá přesně 900 metrů, abychom se stromům vyhnuli. Také je vybudován v mladém lesním porostu, a protože je stávající podrost velmi chudý, doplnili jsme jej o novou výsadbu, která okolí běžecké trasy esteticky doplní a obohatí druhovou biodiverzitu. Vybrali jsme druhy, které jsou v české krajině původní. Bude to kombinace trvalek, travin a kapradin," doplnila náměstkyně Šebestová.

Dobrý podrost bude udržovat lepší půdní poměry a v jarním období poskytne vhodné prostředí pro hnízdění čmeláků, kteří jsou jedněmi z důležitých opylovačů. Celková výměra nově založených záhonů bude 650 m2. Vysazeno bude 3030 trvalek, 80 travin a 600 kapradin. Už zjara se běžci mohou těšit na hluchavku, pitulník, prvosenku, sasanku, dymnivku, kokořík, biku i kapraď.

Návrh běžeckého okruhu na katastru Poruby a Krásného Pole byl vytvořen s ohledem na charakter lesního prostředí tak, aby působil přirozeně a zároveň naplňoval rekreační funkci území. Celkové náklady na jeho vybudování činily 5 milionů korun. Zhotovitelem byly Ostravské městské lesy a zeleň.