Ostrava si připomněla 28. říjen

28/10 2016

U Památníku bitvy u Zborova v Husově sadu uspořádalo město Ostrava slavnostní shromáždění u příležitosti státního svátku 98. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Po hymně České republiky vystoupil s projevem primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura.

Ostrava si připomněla 28. říjen

Spolu s primátorem Tomášem Macurou se aktu zúčastnili náměstci primátora Michal Mariánek, Zbyněk Pražák a Iveta Vozňáková. Přítomen byl tajemník magistrátu Břetislav Gibas. Foto: L. Kaboň

V úvodu připomněl dějinné události roku 1918, konec strašlivé světové války, jejímž výsledkem byl mimo jiné rozpad habsburské monarchie a vznik nových států včetně Československa. V této souvislosti zdůraznil zásadní roli, kterou sehráli Tomáš G. Masaryk, Milan R. Štefánik, Edvard Beneš a další „muži 28. října“. Vyzvedl také hrdinství našich legionářů a vlastenců, kteří za svobodu a sebeurčení našeho národa neváhali položit své životy.  Jejich odkaz musíme rozvíjet zejména s ohledem na mladou generaci. Vyzval k podpoře vzdělanosti, většímu důrazu na výuku historie 20. století, ve které máme velké rezervy.

Po projevu primátora položili přítomní věnce a květiny k památníku. Jako první delegace Moravskoslezského kraje vedená hejtmanem Miroslavem Novákem. Město Ostravu zastupovali primátor Tomáš Macura, náměstci primátora Michal Mariánek, Zbyněk Pražák, Iveta Vozňáková a tajemník magistrátu Břetislav Gibas. Městské obvody Moravská Ostrava a Přívoz, Slezská Ostrava, Poruba, Jih, Michálkovice, Pustkovec a Proskovice jejich starostové a místostarostové, představitelé politických stran a hnutí ANO, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Ostravak. Kytici k památníku dále položili generální konzul Polska v Ostravě Janusz Bilski, honorární konzul Ruska v Ostravě Aleš Zedník, ředitel Krajského vojenského velitelství v Ostravě plukovník Jaroslav Hrabec, zástupci organizací bojovníků za svobodu, obce legionářské, Konfederace politických vězňů, Sokolů a další.